Czytelnia / Aleksandra Piłsudska

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska (ur. 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach, zm. 31 marca 1963 roku w Londynie) – aktywistka, konspiratorka, feministka, członkini PPS, działaczka niepodległościowa. Urodziła się w zubożałej rodzinie szlacheckiej, w młodości straciła rodziców, a jej wychowaniem zajęły się siostra matki ora z babka. Kobiety zaszczepiły w młodej Aleksandrze poczucie niezależności i polskości wobec rusyfikacyjnych działań zaborcy.
Wykształcenie zdobyła w żeńskiej Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Obserwując wyzysk i okrutny los ludności pracującej w zakładach przemysłowych, postanowiła zawalczyć o poprawę socjalną robotników. w 1904 wstąpiła do Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczyła w wielu działaniach konspiracyjnych przeciwko zaborcy w tym również pierwszej zbrojnej demonstracji przeciwko Carowi od czasu powstania styczniowego. w trakcie swojej działalności poznała swojego przyszłego męża, Józefa Piłsudskiego. Aleksandra Piłsudska, zanim została pierwszą damą, wiele lat żyła nieoficjalnie z Piłsudskim, który był w związku małżeńskim z inną kobietą.
Piłsudska była zaangażowana w wiele działań społecznych, w tym również wspieranie organizacji kombatanckich. Istotną kwestią dla działaczki były prawa wyborcze dla kobiet, które stawały się kwestią dyskusyjną pomiędzy Aleksandrą a Józefem Piłsudskim.