Czytelnia / Konstanty Ildefons Gałczyński

Konstanty Ildefons Gałczyński, ps. „Karakuliambro” (ur. 1905 w Warszawie, zm. 1953 tamże) – polski poeta, autor podszytych absurdem humoresek Teatrzyk Zielona Gęś, w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś.

Debiutował w 1923 roku. Związany był z grupą poetycką „Kwadryga” oraz pismami satyrycznymi i politycznymi stolicy. Jego utwory publikowała także „Tęcza”, pismo społeczno-literackie wydawane w Poznaniu.

W latach 1931–1933 przebywał w Berlinie na stanowisku attaché kulturalnego. W latach 1934–1936 mieszkał w Wilnie na Zarzeczu. Podczas II wojny światowej powołany do wojska, brał udział w kampanii wrześniowej. Trafił do niewoli radzieckiej, z której został przekazany do niewoli niemieckiej. Okres okupacji spędził w stalagu. Podczas okupacji jego wiersze ukazały się w drukowanych konspiracyjnie antologiach poezji „Werble wolności” i „Słowo prawdziwe”. Po wojnie w latach 1945–1946 przebywał w Brukseli i Paryżu. Do Polski powrócił w 1946 i zamieszkał w Krakowie, potem Szczecinie i Warszawie.

Współpracował m.in. z tygodnikami „Bluszcz”, „Prosto z Mostu” (przed wojną), a po powrocie do kraju z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym” oraz krakowskim kabaretem Siedem kotów.

W latach 1950–1953 związany był z leśniczówką Pranie nad Jeziorem Nidzkim, gdzie napisał wiele utworów, m.in. Kronikę olsztyńską (1950). Tam też znajduje się obecnie jego muzeum.

Zmarł 6 grudnia 1953 w Warszawie na skutek trzeciego zawału serca. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródła internetowe:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstanty_Ildefons_Ga%C5%82czy%C5%84ski
https://culture.pl/pl/tworca/konstanty-ildefons-galczynski

Czytaj więcejzwiń
Loading...