09.07.2020

Nowy Napis Co Tydzień #057 / „W XXI wieku pisarze mają tzw. lęk przed wpływem...”

Obejrzyj nagranie

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Jakuba Moroza z Wojciechem Kudybą, autorem książki Pułascy, która ukazała się końcem kwietnia 2020 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Od wydawcy:

Wojciech Kudyba w zakrojonym na dwa tomy eposie Pułascy, kreśląc losy słynnego rodu patriotów, opowiada nie tylko o konfederacji barskiej i politycznych gierkach rosyjskiego ambasadora Repnina, ale też o różnych postawach wobec groźby utraty suwerenności Polski i jej rozmycia się w monarchistycznej Europie. Starając się zrozumieć motywy postępowania swoich bohaterów, unika łatwych ocen. Dzięki temu udaje mu się uchwycić kontur niepodległościowego etosu, który naznaczył naszą historię ostatnich trzystu lat. Tym samym uzupełnia obraz epoki stanisławowskiej o barwy, których brak Księgom Jakubowym Olgi Tokarczuk.

Pułascy to więcej niż powieść historyczna, to uniwersalna opowieść o polskości i Polakach. Tom pierwszy opowiada o wypadkach z lat 1767–1769 (m.in. sejm repninowski, Berdyczów, Okopy Świętej Trójcy). Tom drugi ukaże się w roku 2021.

 

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Wojciech Kudyba, Jakub Moroz, „W XXI wieku pisarze mają tzw. lęk przed wpływem...”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 57

Przypisy

    Powiązane artykuły