Wydawnictwa / Książki finansowane przez Instytut Literatury / Blue

Opis:

Piękna, mocna opowieść o podziemiach męskości, o żądzy i zachwycie kobietą oraz zanurzeniu w śląskie prawdy, ważniejsze dla nas — niż się zdaje — wobec powojennych zawirowań. A w tle góra Ślęża, magiczna każdą stopą kwadratową swojej powierzchni. Wizyjność Rudowskiego jest otwarta, unerwiona, zmysłowa. Sięga tutaj wyżyn literatury" – Urszula Małgorzata Benka.

Blue Krzysztofa Rudowskiego — jak kolor niebieski, tak często w książce przywoływany — ma swoją miękkość. Z charakterystyczną dla tego rodzaju barw wrażliwością autor wraca do Wrocławia czasów powojennych i późniejszych. Snuje intrygę powoli i czule. Poszerza horyzonty, by podzielić się uwagami na temat uniwersum. Wtedy Wrocław i jego okolice stają się miejscem symbolicznym dla rozważań o przemijaniu, o miłości, o śmierci" – Krzysztof Bielecki.

Fragment utworu:

Śmierć czasem krąży wokół nas. Dopadnie tego, tamtego, otrze się niby kot, którego nie słychać, nie widać, a jedynie czuć dotyk jego delikatnej sierści. Zastanawiamy się, czy to może powiew powietrza, delikatny przeciąg, reakcja naszej skóry na chłód czy cokolwiek, a to właśnie nasz kot, którego istnienia mamy pełną świadomość, ale zawsze nas zaskakuje, gdy bezszelestnie się pojawia, gdy w cudowny sposób się materializuje. To niezmiennie nas dziwi, choć powinniśmy się go spodziewać, bo przecież pojawia się każdego dnia, mniej więcej w tych samych porach; ale zawsze jesteśmy zaskoczeni, zawsze.

***

Wydawcy: Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków
Redakcja tomu: Zuzanna Marek
Korekta: Agnieszka Smugła
Projekt graficzny i skład: Magda Dębicka
ISBN 978-83-956194-9-6