Wydawnictwa / Książki finansowane przez Instytut Literatury / Ojcze mój

Opis:

Siłą dramatu Grzegorza Górnego Ojcze mój jest jego metaforyczność, a przez to otwartość na interpretacje. Autor ukazuje całe spektrum emocji, które towarzyszą porzuconemu synowi – poczucie niższości, osamotnienia, ból, tęsknotę, wstyd, gniew, nienawiść. Górny rozgrywa tę rzecz brawurowo, głównie poprzez pełne językowej inwencji dialogi syna i unieruchomionego przez chorobę ojca, a właściwie – poprzez przenikające się monologi tych postaci.

W tekście znajdujemy istotne dla jego zrozumienia odniesienia kulturowe. Jest echo przypowieści o Abrahamie i jego synu Izaaku, przetworzone przez wyobraźnię scenicznego ojca nękanego chorobą Alzheimera. Zjawia się również postać ojca ze Sklepów cynamonowych Brunona Schulza. Autor sprawnie tka materię dramatu, dzięki czemu otrzymujemy tekst żywy i właściwie gotowy do scenicznej realizacji.

Jury NDT 2023 w kategorii dramat

Dramatem istoty ludzkiej jest pustka, którą trzeba wypełnić. Jakże łatwiej byłoby się urodzić już wypełnionym, jak pies, wiedzieć, kiedy gryźć, jak ptak bez wahania ulatywać do ciepłych krajów
i niechybnie wracać na czas. Szukam natchnienia, by uwierzyć w kapitalizm, imperializm, socjalizm, katolicyzm, humanizm, monoteizm, politeizm, wszystko mi jedno. Uwierzyć i pokochać, jak wąż ciepły od słońca kamień. Zapomnieć i już tak trwać. Drąży mnie pustka, która zagłusza samą siebie papką słów, kolażem obrazów, prawdziwych, wmówionych, spędzonych jak wyrodne płody. Cierpię. Wciąż jednak wierzę, ojcze mój, że się nie poddam. Deficyty i hipertrofie. Afonia, apraksja, agnozja, ataksja, afemia. Alzheimer. Jestem Łukaszkiem z internetu, ale mogę być Czerwonym Smokiem. Tak mi dopomóż.

Fragment Ojcze mój

O autorze

Grzegorz Górny - Filolog angielski, literaturoznawca. Autor sztuk: Tandeta, Posągowa, Kolonizacja Marsa, Ojcze mój. Monodram Posągowa oparty na życiu i twórczości francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel wystawiono w Noc Muzeów w Rybniku. Jego adaptację Przyjaciel, którego nie było zaprezentowano w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureat konkursu Nowy Dokument Tekstowy, zorganizowanego przez Instytut Literatury w Krakowie.

Loading...