Czytelnia / Gustave Courbet

Jean Désiré Gustave Courbet (ur. 10 czerwca 1819 w Ornans, zm. 31 grudnia 1877 w La Tour-de-Peilz) – francuski malarz, przedstawiciel realizmu.

Zajmował się głównie malarstwem rodzajowym, portretowym, pejzażowym oraz martwą naturą. Propagował malowanie z natury, kładła nacisk na materialną trwałość form, odrzucał idealizację i heroizację. Związany ze środowiskiem literackim i artystycznym cyganerii od końca lat 40.XIX wieku zwalczał sztukę akademicką i jej instytucje.

Odrzucany, ośmieszany, pomniejszany przez prasę, przyczynił się do tego, że na nowo zaczęto mówić o sztuce. Największą krytykę budziły dzieła ukazujące realistyczne postaci wieśniaków i mieszczan. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: Pogrzeb w Ornans (1849-1850), Kamieniarze (1849), Kąpiące się (1853), Atelier malarza (opatrzony podtytułem Alegoria rzeczywista określająca okres siedmiu lat mojego życia artystycznego; pokazany w 1855 roku). Courbet malował również akty, często o prowokacyjnym charakterze (Sen, Początek świata, oba z 1866 roku).

Przeciwnik II Cesarstwa, 1870 odmówił przyjęcia krzyża Legii Honorowej. W czasie oblężenia Paryża 1870 kierował zabezpieczaniem zbiorów Luwru. Po upadku komuny paryskiej za udział w zburzeniu kolumny na placu Vendôme skazany na więzienie i 1873 na zwrot kosztów rekonstrukcji kolumny. Zmarł w Szwajcarii.

Źródła internetowe:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Courbet-Gustave;3887981.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gustave_Courbet

Czytaj więcejzwiń
Loading...