Czytelnia / Marek Edelman

Marek Edelman (data i miejsce urodzin niepewne, przyjęto 1 stycznia 1922 w Warszawie lub 1 stycznia 1919 w Homlu, zm. 2 października 2009 w Warszawie) – polityk i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. W czasie drugiej wojny światowej należał do Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego (Bund), w 1942 roku był wśród założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). W 1943 roku uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim, a po śmierci Mordechaja Anielewicza został ostatnim przywódcą bojowników ŻOB podczas walk w getcie. W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie na stałe zamieszkał w Łodzi, gdzie ukończył studia na Akademii Medycznej. Do 1967 roku pracował jako kardiolog w Klinice Chorób Wewnętrznych uczelni, a następnie w klinice Wojskowej Akademii Medycznej. W 1972 roku został ordynatorem oddziału intensywnej terapii łódzkiego Wojewódzkiego Szpitala im. Nikołaja Pirogowa.

W połowie lat 70. podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Od początku lat 80. działał w „Solidarności”, między innymi jako członek Zarządu Regionu Ziemia Łódzka. W stanie wojennym został na krótko internowany. W 1983 roku odmówił władzom PRL udziału w Honorowym Komitecie Obchodów 40-lecia Powstania w Getcie, natomiast SB uniemożliwiła mu udział w obchodach niezależnych. W 1984 roku, wraz z Jerzym Dłużniewskim, został członkiem podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej Ziemia Łódzka.

Twórczość:

  • Getto walczy. Udział Bundu w obronie getta warszawskiego (1945)
  • I była miłość w getcie (2009)
  • Nieznane zapiski o getcie warszawskim (2017)

Źródła internetowe:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Edelman

Czytaj więcej

O twórczości