Czytelnia / Maria Gąsecka

Maria Gąsecka (ur. 1982) artystka, autorka indywidualnych wystaw sztuki, laureatka stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, Kulturalnego Stypendium Miasta Sopot, Kulturalnego Stypendium Miasta Gdańsk.

Maria Gąsecka urodziła się w 1982 roku w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi oraz Norwich University of the Arts. Jako dziecko często towarzyszyła ojcu Markowi Gąseckiemu [operatorowi filmowemu] podczas pracy. Praca z kamerą była dla niej środowiskiem naturalnym. Maria Gąsecka pracowała jako dziennikarka i fotografka sportowa. Uczyła się fotografii, używając aparatu analogowego, z czasem zaczęła używać aparatu cyfrowego,  wciąż starając się przemyśleć każde wykonane zdjęcie.

Maria Gąsecka zorganizowała swoją pierwszą wystawę sztuki w 2006 roku Fotografia sportowa. W 2011 roku artystka odeszła od tematyki sportowej i zaprezentowała swój pierwszy zbiór fotografii kolekcjonerskiej. Jej fotografie spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności. Wielkim komplementem dla fotografki była publikacja jej prac w tomiku poezji Głosy Jana Polkowskiego w 2012 roku. Ważnym okresem w życiu autorki był czas pracy w filmie i w telewizji. Pracowała przy produkcjach filmów dokumentalnych, jak Herman Goering Karierre, Ku chwale ojczyzny, Czarny Czwartek, dlaczego?. Była fotosistką filmów fabularnych Czarny Czwartek, Janek Wiśniewski padł i Skydl.

Inspiruje ją otaczający świat i historia. Rafał Radwański pisał o wystawie Magiczne drzwi:

Jej fotografie mogą przywoływać skojarzenia ze słowami Williama Blake'a: «Są rzeczy znane i nieznane, a pomiędzy nimi drzwi». Prace Marii Gąseckiej to zaproszenie do wejścia w inny świat, równoległy do życia codziennego, świat, w którym nie ma żadnych niepotrzebnych napięć. Subtelność oddania wyjątkowego, «bezczasowego», charakteru Oliwy przejawia się poprzez zaakcentowanie piękna detali.

Maria zajmuje się również organizacją wystaw sztuki, samodzielnie organizowała większość swoich wystaw, w tym: Fotografia Sportowa (2006, 2007), Closer (2011), Mute (2011, 2013), Bramy i Drzwi Gdańsk (2013), Magic Doors (2013), Cool days on the Baltic Sea (2014), What Created Me (2021). Fotografie z serii kolekcjonerskich, których jest autorką, cechuje surowy, minimalistyczny styl. Prace nie są obrabiane w programach graficznych, są odbiciem świata, który autorka zastała. Obecnie autorka czerpie inspiracje z historii, tworzy kolaże artystyczne budowane ze starych fotografii i dokumentów. Maria Gąsecka uważa, że sztuka to dialog, który nie wymaga słów.

Czytaj więcejzwiń
Loading...