30.06.2020

„To krwista publicystyka”. O Andrzeju Kijowskim w Polskim Radiu

W Polskim Radiu 24 można było wysłuchać audycji na temat wydanej przez Instytut Literatury w Krakowie dwutomowej edycji szkiców krytycznych Andrzeja Kijowskiego Dzieje literatury pozbawionej sankcji. Gościem prowadzonej przez Tomasza Zaperta audycji „Poczytnik” był Krzysztof Masłoń, krytyk literacki.

– Teksty Andrzeja Kijowskiego to bardzo krwista publicystyka, bezkompromisowa. Czytając Kijowskiego na pewno nie można umrzeć z nudów. Mimo że od publikacji tych tekstów minęło wiele dekad, mam wrażenie, że znaczna część tych tekstów się nie zestarzała – mówił Tomasz Zapert.

– Kijowski domagał się od literatury, by była literaturą po prostu poważną, żeby powstawały książki dojrzałe o dorosłych ludziach. To jest wciąż aktualne, wszyscy wciąż na takie książki czekamy – dodawał Krzysztof Masłoń. – To jeden z najważniejszych krytyków, jakich mieliśmy, tacy się często nie zdarzają. Od jego tekstów zaczynało się kiedyś lekturę „Twórczości”.

Andrzej Kijowski zmarł w 1985 roku w wyniku choroby nowotworowej. Miał zaledwie 57 lat.

Audycji można wysłuchać na stronie Polskiego Radia 24.

Książkę możnakupić w naszym sklepie internetowym.

okładka książki

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert, „To krwista publicystyka”. O Andrzeju Kijowskim w Polskim Radiu, Czytelnia, NowyNapis.eu, 2020

Przypisy