Nowy Napis Co Tydzień #250 / Sztuka opowiadania
Drodzy Czytelnicy!
Życie każdego z Nas składa się z większych lub mniejszych opowiadań. Ta mała forma literacka niekiedy traktowana jest jako twór gorszy od powieści. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie sztuka opowiadania jest podstawowym budulcem wielkich historii, zarówno tych literackich, jak i dziejących się w życiu codziennym. Tę myśl najlepiej może podsumować cytat autorstwa Jiříego Kratochvila „Stara mądrość powiada, że powieści pisze się tyłkiem, podczas gdy opowiadania głową: powieść trzeba wysiedzieć, a opowiadanie wymyślić”.
Zapraszamy do rozpoczęcia lektury aktualnego tygodnika od tekstu Jiříego Kratochvila Wyznanie opowiadacza oraz jego serii mikro-opowiadań zatytułowanych Opowiadania brneńskie.
Z okazji zbliżającej się rocznicy powstania w getcie warszawskim, publikujemy premierowe opowiadanie Żydek Jacka Inglota.
Wojciech Kudyba próbuje odnaleźć elementy transhumanistycznej wrażliwości Wisławy Szymborskiej w tekście Posthumanizm Szymborskiej potknął się o kamień.
Agnieszka Czajkowska w recenzji Heroizm pisma. O „Księdze gaju laurowego i innych esejach” Béli Hamvasa docenia nie tylko kunsztowne wydanie zbioru esejów węgierskiego twórcy, ale dostrzega również niezwykle aktualny przekaz płynący z przemyśleń zapisanych prawie 100 lat temu.
Publikujemy również drugą część filmu Józefa Śreniowskiego, poświęconemu postaci Witolda Konrada Tatarowskiego.
Szczególnej uwadze przy lekturze polecamy wiersze Kamila Hyszki, którego twórczość analizuje Kamil Pilichiewicz w szkicu zatytułowanym Pośród Cieni. Poezja Kamila Hyszki.
Piotr Muldner Nieckowski poleca Naszym Czytelnikom książkę Kazimierza Nowosielskiego Jestem znacznie bliżej.
Zapraszamy również do pobrania pliku PDF książki wydanej w ramach serii Biblioteka Krytyki Literackiej zatytułowanej Odmiany pograniczności. Szkice o literaturze współczesnej i najnowszej.
Po owocnej lekturze polecamy wysłuchać premierowego odcinka podcastu Nowy Gramofon,
w którym Paweł Chmielewski zabierze Nas w podróż śladami graficznej historii, jaką jest forma komiksowa.
Jak zawsze, życzymy owocnej i przyjemnej lektury. Do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNCT