Nowy Napis Co Tydzień #116 / Wrześniowy numer już online!
Drodzy Czytelnicy!
Pozwólcie, że na początku serdecznie zaprosimy do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich na nową wystawę malarstwa Jacka Sroki, twórcy, którego obrazy ukazywały się w Kwartalniku „Nowy Napis” oraz na naszej stronie internetowej. Możemy zdradzić, że znalazły się także na okładkach jedenastego i dwunastego numeru kwartalnika, który już niebawem będzie w sprzedaży! Ekspozycję zatytułowaną POTPOLSKI można będzie zwiedzać do 25 września 2021 roku.
Pierwszy wrześniowy numer tygodnika „Nowy Napis Co Tydzień” otwierają teksty Andrzeja Szpulaka Elem Klimow i polskie kino antywojenne, w którym autor przedstawia filmy antywojenne i źródło ich inspiracji; a także omówienie powieści Burza. Ucieczka w Warszawy ’40 Macieja Parowskiego autorstwa Krzysztofa Sokołowskiego.
Prezentujemy pierwszą część cyklu Dziedzictwo Lasek, w którym w bieżącym tygodniu zapoznać się można z postacią księdza Władysława Karniłowicza. Autorzy, Kamil Suskiewicz i Marcin Suskiewicz, będą kontynuowali swój cykl o Dziele Lasek w najbliższych numerach.
Po prezentacji referatów dotyczących życia i twórczości Józefa Czapskiego zapraszamy do obejrzenia dyskusji. Obydwie debaty poprowadziła Elżbieta Skoczek.
W dziale recenzji prezentujemy w tym tygodniu teksty: Katarzyny Losson Rewolucje są pochodniami, o książceJosepha Malègue'a Rewolucja; Pawła Chmielewskiego O generale, który zachwycił Hemingwaya (Krzysztof Potaczała Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu); Piotra Prachnio Kręte ścieżki historii. O „Kalendarzu wieczności” Wasyla Machno; Marcina Cieleckiego Nasz człowiek, który nie jest stąd (Piotr Smolar Zły Żyd); Michała Chudolińskiego Komiks o Warszawie, której już nie ma (Bazyliszki Jerzy Stanisław Majewski, Tobiasz Piątkowski, Wiesław Skupniewicz). Dodatkowo prof. Mirosław Dzień poleca książkę Roberta Piłata O pułapkach poznania.
Od pewnego czasu wznowiły swoją działalność teatry, dlatego mamy przyjemność wznowić recenzję spektakli. W tym numerze Monika Oleksa komentuje Biesy wystawiane na deskach Starego Teatru w Krakowie.
W numerze znajdziecie Państwo ponadto utwory Agnieszki Stabro w autorskim wykonaniu, jak również wiersze Krzysztofa Kuczkowskiego, Małgorzaty T Skwarek-Gałęskiej i Jana Strządały, które to zasiliły Czytelnię naszego portalu.
Wszystkim Państwu życzymy przyjemniej lektury, a uczniom szczęśliwego – roku (szkolnego)!
Redakcja NNCT