Nowy Napis Co Tydzień #118 / 118. numeru „Nowego Napisu Co Tydzień”!
Drodzy Czytelnicy!
Na wstępie redakcja portalu pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia urodzinowe Julianowi Kornhauserowi z okazji 75. urodzin! Z tej okazji 20 września zapraszamy na premierę filmu Niezmienna zmienność. Świat według Juliana Kornhausera w reżyserii Beaty Netz. Polecamy również Państwa uwadze monografię Adriana Glenia Języki rzeczywistości. O twórczości Juliana Kornhausera.
Z przyjemnością oddajemy Państwu 118. numer tygodnika „Nowy Napis Co Tydzień”. Tym razem tematem numeru jest niepełnosprawność w teatrze.
Katarzyna Lemańska w tekście Choreografia inkluzywna na polskich scenach przybliża sytuację tancerzy z alternatywną motoryką. Temat działań teatralnych osób z trisomią przybliża Natalia Brajner w artykule Teatr 21. Historia wrażliwa. Poszczególne spektakle, które współtworzyły osoby z niepełnosprawnościami w artykule Poszerzone pola widzenia. O spektaklach „Paradiso” i „Faust” Michała Borczucha oraz „PokaZ” Justyny Wielgus omawia Marcin Miętus. Natomiast Filip Pawlak w nagraniu przybliża założenia projektu międzynarodowego Europe Beyond Access, który ma zwiększyć udział osób o alternatywnej motoryce i sensoryce w sztukach perfomatywnych.
Publikujemy także dramat Mateusza Kalińskiego Meduza, który miał swój pierwodruk w 10. numerze kwartalnika „Nowy Napis. Liryka. Epika. Dramat”. Utworowi dramatycznemu towarzyszy szkic interpretacyjny pióra Zuzanny Berendt Meduzy w theatrum mentis.
Agata M. Skrzypek przybliża twórczość dramatyczną Rafała Urbackiego w szkicu Co widać, gdy się nie patrzy?, zaś Monika Oleksa omawia teatralne realizacje dramatów Negocjacje z pamięcią w dramatach „Cukier Stanik” i „Zimny bufet” Zyty Rudzkiej.
Katarzyna Seratowicz podsumowuje realizacje programu „Kultura w sieci” w artykule Kultura do sieci! Jak krakowskie teatry przetrwały pandemię?. Publikujemy także kolejny fragment z Dzienników Pandemicznych, tym razem jest to Kula Katarzyny Zielińskiej. Ponadto polecamy Państwa uwadze kolejną część tekstu przybliżającego Dziedzictwo Lasek, tym razem główną bohaterką szkicu Kamila i Marcina Suskiewiczów jest siostra Teresa Landy. Marcin Cielecki recenzuje kryminał Kukły Macieja Siembieda.
Agnieszka Stabro rozpoczyna nowy cykl „Video kronika literacka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich” polecając swój najnowszy tom wierszy Lądy tymczasowych przelotów, który można kupić na stronie Instytutu Literatury. Natomiast Mariusz Sambor rekomenduje najnowszą powieść Edwarda Pasewicza Pulverkopf w cyklu „Polecjaki”.
W ramach programu „Tarcza dla literatów” jak co tydzień publikujemy nowe liryki, tym razem prezentujemy twórczość Edyty Kulczak, Kazimierza Sopucha oraz Adriana Glenia. Tym samym przypominamy w sekcji „Polecane” tekst ars poetica Adriana Glenia, dotychczasową twórczość poety, jego szkice krytycznoliterackie oraz książkę (Nie)zupełnie prywatnie. Studia i szkice o literaturze współczesnej.
Ufamy, że tygodnik dostarczy Państwu spełni Państwa oczekiwania oraz rozbudzi apetyt czytelniczy!
Redakcja NNCT!