Nowy Napis Co Tydzień #126 / 126. numer „Nowego Napisu Co Tydzień”
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!
Długo zastanawialiśmy się, jak uczcić wraz z Wami tegoroczne Święto Niepodległości, żeby jednocześnie oddać mu należytą cześć, ale nie popaść w klimat szkolnej akademii. Postanowiliśmy przybliżyć Wam historie kobiet „Solidarności”, często zapominanych, marginalizowanych czy zwyczajnie pomijanych bohaterek. Przede wszystkim zachęcamy gorąco do obejrzenia filmu w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego Solidarność według kobiet. Ten pełnometrażowy dokument przedstawia historie kobiet zaangażowanych w opozycję lat 80. Swoją świadomość możecie Państwo pogłębić podczas lektury reportażu Marty Dzido Wolna Polka. Portret działaczki Krystyny Stachowiak oraz szkicu Magdaleny Maliszewskiej Czternaście kobiet. Głosy działaczek „Solidarności”. Natomiast w artykule Niech Pani będzie dla niego tłem na podstawie migawek z życia Anny Walentynowicz Marta Dzido pisze o roli i znaczeniu tworzenia herstorii. Wszystkie trzy teksty pochodzą z 11. numeru kwartalnika „Nowy Napis. Liryka. Epika. Dramat”.
Pozostając w klimacie kobiecej peerelowskiej rzeczywistości zachęcamy do zapoznania się z tekstem „Wolę być niemoralna niż idiotycznie nieszczęśliwa”. O filmie „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz Jana Brzozowskiego oraz recenzją biograficznej książki Uli Ryciak poświęconych Kalinie Jędrusik.
W trzecim odcinku podcastu Nowy Gramofon Ireneusz Staroń rozmawia z Adamem Leszkiewiczem o jego uczestnictwie w „Warsztatach w Arktyce”, na które biletem był wydany przez niego poetycki tom Apokalipsa psa.
Ponadto Monika Oleksa pisze o spektaklu Luki Percvala 3 siostry, 4 żywioły i echo… czyli „3SIOSTRY” w Starym Teatrze. Katarzyna Aksamit recenzuje nowy tom Kacpra Płusy w tekście W kobiecym sercu społem mieszka diabeł z aniołem… – Kacper Płusa „Kobiety polskie”. Zaś Monika Brągiel rekomenduje książkę Patrica J. Deena Dlaczego liberalizm zawiódł? W ramach cyklu „Polecana książka tygodnia” prezentujemy Państwu pierwszy tom Tragedii Rrzymskich Williama Shakespeare’a w nowym tłumaczeniu Antoniego Libery.
Przekazujemy także informację od Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, który zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”. Przypominamy także nagranie fragmentu koncertu w Filharmonii Narodowej z 2004 roku, na którym Katarzyna Groniec interpretuje Późnojesienny wiersz Pana Cogito przeznaczony dla kobiecych pism Zbigniewa Herberta.
W cyklu „Dzienniki pandemiczne” publikujemy fragment autorstwa Marty Pietraszek pochodzący z wydanej przez Instytut literatury antologii Wiosnę odwołano. Natomiast w ramach programu „Tarcza dla literatów” czytelnię naszego portalu wzbogaciły w tym tygodniu wiersze Krystyny Woźniak.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z kategorią „Polecane”, w której przypominamy teksty z cyklu „Niepodległość”, publikowane przez nas na portalu w poprzednich latach.
Ufamy, że tygodnik rozbudzi apetyt czytelniczy oraz rozgrzeje Was patriotycznie!
Redakcja NNCT