Nowy Napis Co Tydzień #129 / Pokolenie Solidarności #1
Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz urodziła się w 1950 roku w Wałbrzychu. W latach 70. pracowała w wałbrzyskiej Bibliotece Literatury Społeczno-Politycznej. Strajki na Wybrzeżu i wałbrzyski strajk w kopalni Thorez wciągnęły Elżbietę Kwiatkowską-Wyrwisz w działalność społeczną. Działała w strukturach „Solidarności” od września 1980 roku. Od 23 grudnia 1981 do 19 stycznia 1982 internowana w Ośrodku Odosobnienia we Wrocławiu, od 19 stycznia 1982 w Gołdapi, zwolniona 23 lipca 1982. Zajmowała się kolportażem pism, książek i innych materiałów podziemnych, uczestniczyła w druku pisma „Antykolaborant”. 14 marca 1984 aresztowana, następnie zwolniona. Do 27 lipca 1984 roku ukrywała się poszukiwana listem gończym, 27 sierpnia objęta amnestią. W 1985 otrzymała zakaz wykonywania zawodu bibliotekarza. 4 września 1985 ponownie aresztowana. 26 listopada skazana na karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Inicjatorka i organizatorka Komitetu Obrony Praworządności im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wałbrzychu.
rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz urodziła się w 1950 roku w Wałbrzychu. W pierwszym odcinku opowiada o rodzicach, wraca do pierwszych wspomnień z dzieciństwa i lat szkolnych.
Odcinek 2
W latach 70. Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz pracowała w wałbrzyskiej Bibliotece Literatury Społeczno-Politycznej, później jako kierowniczka Filii nr 5 Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu. Wspomina ten czas jako okres dojrzewania politycznej świadomości.
Odcinek 3
Strajki na Wybrzeżu i wałbrzyski strajk w kopalni Thorez wciągają Elżbietę Kwiatkowską-Wyrwisz w działalność społeczną. Współtworzy oddział „Solidarności” w Wałbrzyskiej Bibliotece, działa jako wolontariuszka w strukturach miejskich. W tym odcinku wspomina gorączkowy okres Karnawału Solidarności.
Odcinek 4
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz pierwsze dni stanu wojennego spędziła w ukryciu, jednak presja pod jaką się znalazła sprawiła, że 19 grudnia sama odpowiedziała na wezwanie Służby Bezpieczeństwa.
Odcinek 5
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz została wysłana do Ośrodka Odosobnienia dla kobiet w Gołdapi, opuściła go dopiero wraz z jednym z ostatnich transportów w lipcu 1982.
Odcinek 6
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz wspomina działalność w wałbrzyskim podziemiu, która skończyła się dla niej więzieniem. Przetrzymywana była m.in. z więźniarkami kryminalnymi.