17.02.2022

Nowy Napis Co Tydzień #139 / Pokolenie Solidarności #11

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski. 

Aleksander Sola urodził się 29 października 1932 roku w Przytykach k. Poniatowej, gdzie ukończył Technikum Mechaniczne. Sola był ślusarzem narzędziowym, nauczycielem zawodu i mistrzem w Zakładach Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom-Eda w Poniatowej. Był tam też wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W 1982 kolporter wydawnictw podziemnych (w tym solidarnościowego pisma „Nasz Głos” w Poniatowej). W listopadzie 1982 roku pod naciskiem SB zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę. W latach 1985-1987 organizator podziemnego Radia „Solidarność” w Poniatowej.

Odcinek 1

Aleksander Sola urodził się w 1932 roku w Przytykach niedaleko Poniatowej. W audycji opowiada o losach swojej rodziny. Wspomina też swoje dzieciństwo i naukę w szkole podstawowej, która mimo trudnych czasów wojny miała wysoki poziom nauczania. Zdobyta w niej wiedza miała bardzo duże znaczenie w jego późniejszym życiu.

Odcinek 2

Aleksander Sola był ślusarzem narzędziowym, nauczycielem zawodu i mistrzem w Zakładach Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom-Eda w Poniatowej. W audycji wspomina początki związków zawodowych w miejscu swojego zatrudnienia. „Narzędziownia była najbardziej świadomym wydziałem w zakładzie i tam wszystko się zaczynało” – mówi.

Odcinek 3

Aleksander Sola był wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom-Eda w Poniatowej. W audycji opowiada o strajku, który odbył się w tych zakładach w lipcu 1980 roku. Wspomina też przesłuchanie, na które został zabrany po wprowadzeniu stanu wojennego.

Odcinek 4

Jak Aleksander Sola wspomina w czwartym odcinku, na przesłuchaniach próbowano wymusić na nim podpisanie deklaracji, że zaprzestanie swojej aktywności. Odmówił – i jeszcze bardziej zaangażował się w działania opozycyjne. Jednym z nich było zorganizowanie Radia „Solidarność” w Poniatowej.

Odcinek 5

Aleksander Sola poniósł konsekwencje za swoją działalność. Najpierw odebrano mu stanowisko nauczyciela zawodu. Później Służby Bezpieczeństwa wymusiły na nim przejście na wcześniejszą emeryturę. Nie zrezygnował jednak z aktywności politycznej.

Wszystkie odcinki serii „Pokolenie Solidarności” dostępne są na naszych profilach w Spotify oraz Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Aleksander Sola, Pokolenie Solidarności #11, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 139

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...