03.02.2022

Nowy Napis Co Tydzień #137 / Pokolenie Solidarności #9

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski. 

Alicja Szot urodziła się w Sochaczewie. Od 1980 roku była działaczką „Solidarności”, m.in. jako kolporterka zakazanych druków. Członkini Komisji Kultury, Sportu i Turystyki przy Zarządzie Fabrycznym NSZZ „Solidarność” Zakładów Mechanicznych Ursus. Po strajku 14 grudnia 1981 roku w ZM Ursus była aresztowana i przetrzymywana w zakładach karnych w Warszawie.

Odcinek 1

Alicja Szot od 1980 roku działała w „Solidarności”. Pracowała w Zakładach Mechanicznych Ursus. W pierwszym odcinku opowiada o powstawaniu nielegalnych druków, między innymi w swoim zakładzie pracy. „Ludzie chłonęli słowa, każdą ulotkę czytali. Za każde pieniądze kupowali książki” – wspomina.

Odcinek 2

Ursus stał się jednym z symboli protestów w 1976 roku. Jak wspomina Alicja Szot: „My byliśmy jednym z największych zakładów. Byliśmy siłą, potęgą. Patrzono na nas”. Jak opowiada w drugim odcinku, wśród pracowników pojawiało się coraz więcej inteligencji. Nie chodziło o zwykłe zatrudnienie, ale o coś znacznie ważniejszego. O prawdę.

Odcinek 3

W trzecim odcinku Alicja Szot wspomnieniami wraca do ogłoszenia stanu wojennego i wydarzeń, jakie rozegrały się wtedy w jej zakładzie pracy. „Zaśpiewaliśmy hymn, później nas otoczono. Przeszliśmy przez szpaler zomowców. Każdy z nas miał swojego zomowca, który nas prowadził” – mówi.

Odcinek 4

Alicja Szot w audycji opisuje swój pobyt w Pałacu Mostowskich. Trafiła tam po strajku w Ursusie 14 grudnia 1981 roku. Upór kobiety próbowano złamać przez przenikliwy chłód panujący w celi. Wciąż pamięta też wymierzone w nią karabiny. Planowała podjąć głodówkę, ale wszystko zmienił gryps, który niespodziewanie dostała.

Odcinek 5

Alicja Szot od 1980 roku działała w „Solidarności”. Była też kolporterką wydawnictw podziemnych. W tym odcinku opowiada o losach swoich i innych osób po ogłoszeniu stanu wojennego. Choć minęło już wiele lat, Alicja Szot wciąż pozostaje aktywna. Jak twierdzi, o tych wydarzeniach nie wystarczy pamiętać. Trzeba też o nich edukować.

Wszystkie odcinki „Pokolenia Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Alicja Szot, Pokolenie Solidarności #9, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 137

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...