10.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #142 / Polska – autonomiczna forma czy imitacja Zachodu?

Drodzy Czytelnicy!

W imieniu Joseph Conrad Fellowship serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Od organizatorów:

Postkolonializm a sprawa polska, czyli o tym, w jakich lustrach przeglądają się dziś Polska i Europa.

Zapraszamy na kolejne otwarte wydarzenie Joseph Conrad Fellowship. Tym razem o tożsamościowych, kulturowych, geograficznych przeobrażeniach Polski i Europy. Dziś, kiedy kryzys stał się nie tylko punktem odniesienia dla diagnostów kondycji duchowej Starego Kontynentu, ale permanentnym doświadczeniem europejskich społeczeństw, musimy na nowo zrozumieć system odniesień i zależności, w którym Polska funkcjonuje. Rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie dekonstruuje światowy ład – ale czy jest otwarciem dla nowego porządku europejskiego? Jaką rolę w konflikcie, który przez pospiesznych publicystów nazywany jest czasami „starciem cywilizacji” odgrywać będzie Polska? Jak europejski świat zmieni kolejna fala migracji?

Będziemy wspólnie się zastanawiać:

  • co rozbiory nam zabrały, a co… pozostawiły
  • jak silniejszy kształtuje tożsamość słabszego (i odwrotnie!)
  • czym w istocie są granice państw oraz jak się je wyznacza
  • kto wymyślił Europę Środkowo-Wschodnią, a kto Europę Zachodnią

Goście:

Łukasz Galusek – architekt i wydawca, od 2018 r. zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacji: „Jože Plečnik – architekt i wizjoner” (2006), „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy” (2007), „Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura” (2008), „Pogranicze. O odradzaniu się kultury” (2012), „Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci” (2014), „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović” (2017). Współkurator wystaw: „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy” (Galeria MCK, grudzień 2005 – styczeń 2006), „Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)” (Galeria MCK, wrzesień – październik 2013), „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović” (Galeria MCK, lipiec – listopad 2017) i „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” (Galeria MCK, listopad 2018 – luty 2019).

Łukasz Moll – filozof, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”, autor książki „Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu” (wydana w serii Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej). W latach 2019-2022 kierownik projektu badawczego „Idea Europy w kontekście kryzysu migracyjnego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i realizowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Jego obecne badania skupiają się na dobrach wspólnych jako alternatywach dla kapitalizmu. Mieszka na Górnym Śląsku.

Kiedy: 16 marca, godz. 18.00
Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Bracka 25 w Warszawie (III p.)

Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Spotkamy się stacjonarnie i w internecie. Transmisja będzie udostępniona na naszym Facebooku i Youtubie.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/649195742854004/?ref=newsfeed.

Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.


Organizatorem programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship jest Instytut De Republica.

Plakat wydarzenia

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Polska – autonomiczna forma czy imitacja Zachodu?, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 142

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...