14.04.2022

Nowy Napis Co Tydzień #147 / Pokolenie Solidarności #19

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Ryszard Blajerski urodził się w 1948 roku. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Lublinie (u zbiegu ulic Lipowej i Skłodowskiej), a następnie rozpoczął ogólnomorski kurs przygotowawczy do Zasadniczej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Od 18 roku  życia pracował jako kierowca. Członek komitetu strajkowego w lipcu 1980 roku w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów, następnie od jesieni 1980 roku wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”. Po 13 grudnia 1981 roku inwigilowany i zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa aż do 1989 roku.

Odcinek 1

„Tylko się nie wychylajcie” – słyszał od babci mały Rysio. Dorosły Ryszard Blajerski opowiada o tym, dlaczego babciny strach był w pełni uzasadniony, odmalowuje społeczne tło ówczesnego Lublina i wspomina, jakie były konsekwencje nieudanego płaczu po Stalinie.

Odcinek 2

Poszukiwanie własnej drogi, ale i twarda rzeczywistość sprawiają, że Ryszard Blajerski jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia ima się kilku zawodów i próbuje szczęścia w kilku szkołach. W drugim odcinku opowiada o twardej szkole życia, historycznym uświadamianiu wojskowych i braku zawodowej stabilizacji.

Odcinek 3

Wspominając wydarzenia 1976 roku, Ryszard Blajerski przyznaje się do największego błędu swojego życia.

Odcinek 4

Rok 1980 rok w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów – Ryszard Blajerski opowiada, dlaczego ludzie przestali się bać i dlaczego łatwiej było do władzy krzyczeć niż z nią rozmawiać.

Odcinek 5

Odrzucanie kolejnych podań o prace, rewizje i zastraszanie – Ryszard Blajerski o chlebie codziennym działaczy „Solidarności” po stanie wojennym.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Ryszard Blajerski, Pokolenie Solidarności #19, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 147

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...