21.04.2022

Nowy Napis Co Tydzień #148 / Nowy Gramofon – młodzi twórcy głosami Ukrainy

odsłuchaj0:00

Z łamiącym się głosem i wspomnieniem ofiar rzezi w podkijowskiej Buczy – tak Olena Szaparenko rozpoczęła przegląd kina ukraińskiego młodego pokolenia. Filmy nakręcone w 2021 roku przez jej studentów, uczących się w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji, w obliczu rosyjskiej napaści ogląda się jak zapis przedwojennej Ukrainy – jej folkloru, życia osiedli, ale i artystycznego spojrzenia młodych twórców na świat.

Dzięki współpracy z Narodowym Starym Teatrem dzieła kijowskich studentów można oglądać w Krakowie w ramach cyklu „Głosy Ukrainy”. W odcinku usłyszycie jak brzmi jeden z pierwszych filmów dokumentujących początek wojny, jak wygląda praca młodych filmowców w ogarniętej zniszczeniem Ukrainie i co oferują widzom filmy młodego pokolenia ukraińskich twórców.

Z Oleną Szaparenko z kijowskiego uniwersytetu, Waldemarem Raźniakiem – dyrektorem Narodowego Starego Teatru oraz Beniaminem Bukowskim – zastępcą dyrektora ds. artystycznych w tym teatrze rozmawiał: Bartłomiej Plewnia. 

Wszystkie odcinki Nowego Gramofonu są dostępne na naszym profilu w Spotify.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Nowy Gramofon – młodzi twórcy głosami Ukrainy, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 148

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...