26.05.2022

Nowy Napis Co Tydzień #153 / Pokolenie Solidarności #25

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Tomasz Jasiński urodził się 25 września 1951 roku w Robakowie koło Chełmna. Polski historykprofesor historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia wyższe ukończył w 1974 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1974 zatrudniony na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Kierownik Zakładu Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1996-2002 dziekan Wydziału Historycznego UAM. Przewodniczący Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki przy MNiSzW, dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członek Rady Towarzystw Naukowych PAN, członek Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W okresie tzw. „pierwszej Solidarności”, przewodniczący koła NSZZ „Solidarność” Instytutu Historii UAM.

Odcinek 1

W 1979 roku Tomasz Jasiński zrobił doktorat. Do Poznania przybył z Torunia, więc w mieście czuł się obco. Wspomina swoje początki w mieście. Opowiada o pobycie na uczelni i dwóch wydziałach, które w tych czasach odgrywały dużą rolę: polonistyka i biologia.

Odcinek 2

„Zespół Solidarności na uczelni był liczny” – mówi Jasiński. Głównym centrum działań była Biblioteka. Tam wszyscy się spotykali, dyskutowali. Opowiada też o spotkaniach z milicją i o akcjach na ulicy.

Odcinek 3

„O pierwszym dniu Stanu Wojennego dowiedzieliśmy się z telewizji” – opowiada Jasiński. Wspomina swoich przyjaciół, którzy działali w Solidarności, oraz konspiracyjne spotkania i tajne drukarnie.

Odcinek 4

„Na początku baliśmy się wszyscy” – mówi Tomasz Jasiński. Opowiada jak organizował wycieczki zakładowe i próbował przemycać treści antykomunistyczne.

Odcinek 5

„Władze chciały przekonać papieża Polaka, że w Wielkopolsce nie ma żadnych prześladowań” – mówi Tomasz Jasiński. „Widzieliśmy, że to duże niebezpieczeństwo  żeby taki obraz dotarł do Rzymu” – dodaje. „Postanowiliśmy napisać mu dzieje Solidarności i opisać wszystkie prześladowania”.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Tomasz Jasiński, Pokolenie Solidarności #25, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 153

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...