12.05.2022

Nowy Napis Co Tydzień #151 / Pokolenie Solidarności #23

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Tadeusz Kensy urodził się 11 listopada 1955 w Sośnicy koło Radymna. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Od 1978 do 1983 roku pracownik PKS Oddział Osobowy w Rzeszowie, a później Przedsiębiorstwa Zagranicznego Comindex. Od 1980 roku w „Solidarności”; współredaktor i współwydawca niezależnego pisma satyrycznego „Wryj”; doradca NZS, współorganizator struktur Niezależnego Zrzeszenia Uczniów oraz Solidarności Wiejskiej na Rzeszowszczyźnie. W 1981 roku współorganizator i uczestnik strajku chłopskiego w siedzibie b. WRZZ w Rzeszowie.W 1990 roku założyciel Fundacji Regionalnej Rady „Solidarności” Gospodarczej w Rzeszowie.

Odcinek 1

Tadeusz Kensy urodził się w 1955 roku w Sośnicy niedaleko Radymna. W pierwszym odcinku opowiada o zawiłych losach swoich dziadków w czasie wojny. Wspomina też czasy swojego dzieciństwa i lata edukacji.

Odcinek 2

Tadeusz Kensy studiował administrację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego studia zbiegły się w czasie ze śmiercią Staszka Pyjasa. Wziął wówczas udział w czarnych juwenaliach. Tak zaczęła się jego działalność opozycyjna.

Odcinek 3

Działalność Tadeusza Kensy w czasie studiów rzutowała na całe jego późniejsze życie. W „czerwonym” Rzeszowie był prawdziwym opozycjonistą, dzięki czemu miejscowa Służba Bezpieczeństwa wreszcie miała kogo inwigilować. Funkcjonariusze ciągle go pilnowali. Jak wspomina, wykazywał się dużym sprytem, kiedy musiał im niepostrzeżenie uciec.

Odcinek 4

W czasie „Karnawału Solidarności” Tadeusz Kensy złożył oficjalnie doniesienie o możliwości popełnienia zbrodni ludobójstwa w 1944 roku przez NKWD w okolicach Rzeszowa. „Zebraliśmy materiał, relacje ludzi. Wkopaliśmy pierwszy krzyż w lesie, wykopaliśmy ludzkie kości” – opowiada.

Odcinek 5

Po ogłoszeniu stanu wojennego Tadeusz Kensy był internowany. Przebywał w ośrodku w Iłławie, Załężu niedaleko Rzeszowa, Kielcach-Piaskach i Nowym Łupkowie. Kiedy po roku wyszedł na wolność, ponownie angażował się w działalność opozycyjną.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Tadeusz Kensy, Pokolenie Solidarności #23, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 151

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...