02.06.2022

Nowy Napis Co Tydzień #154 / 100 wierszy wolnych z Ukrainy

Z przyjemnością chcemy Państwa poinformować, że do księgarń w całej Polsce trafiła książka 100 wierszy wolnych z Ukrainy, kolejna z serii „stu wierszy” antologia Biura Literackiego. W tym przypadku jest to tom, który gromadzi utwory poetek i poetów z Ukrainy przełożone i wybrane przez Bohdana Zadurę.

Od wydawcy:

Do księgarń w całej Polsce, od razu także w wersji elektronicznej, trafiło właśnie 100 wierszy wolnych z Ukrainy. Kolejna z serii „stu wierszy” antologia Biura Literackiego tym razem gromadzi utwory poetek i poetów z Ukrainy przełożone i wybrane przez Bohdana Zadurę. Podobnie jak w poprzednim zbiorze („Wiersze zawsze są wolne” z 2004 roku), także i teraz najważniejszym słowem jest „wolność”. Tym razem słowo to wybrzmiewa jeszcze silniej i tragiczniej, zwłaszcza że ostateczny kształt antologia uzyskała już po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czytając ułożone w dramatyczną opowieść wiersze 39 autorek i autorów, czujemy, że walka o wolność tkwi u źródeł każdej, nie tylko ukraińskiej poezji.

 

W książce prócz wojny znajdziemy jednak sporo podróży, marzeń, miłości (nie tylko do ojczyzny), codzienności i historii, zachwytu i goryczy, wielkiego serio i poczucia humoru. I jaskółek, jak w wierszu Żadana, które trzeba policzyć i żadnej nie można zapomnieć, bo prawdziwa poezja zawsze opiera się na dokładności. „Ta antologia powstała w niecały miesiąc” – pisze w posłowiu tłumacz. „Wojna wszystko zmienia, zmieniła również jej kształt. Przestałem myśleć o tej książce jako o miejscu do zebrania najpiękniejszych ukraińskich wierszy, jakie tłumaczyłem, i tych przekładów, które najbardziej mi się udały”.

okładka książki

Fragmenty książki można znaleźć na stronie Biura Literackiego.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Bohdan Zadura, 100 wierszy wolnych z Ukrainy, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 154

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...