Nowy Napis Co Tydzień #154 / Pokolenie Solidarności #26
Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.
Adam Kramarczyk (ur. 1941) – absolwent budownictwa lądowego na Politechnice Krakowskiej (1967) oraz studiów podyplomowych z inżynierii ruchu (1988). W latach 1967-1979 pracował w Miejskiej Służbie Drogowej w Jaworznie, następnie w Pracowni Projektowej przy Wojewódzkim Zakładzie Dróg Publicznych w Krakowie (1972-1988). Członek założyciel Małopolskiego Komitetu Założycielskiego (15 września 1980), później członek zarządu i skarbnik w MKZ Kraków. Członek założyciel krakowskiego Komitetu Więzionych za Przekonania (marzec 1981). Aresztowany 25 stycznia 1982 roku, skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności oraz dwa lata pozbawienia praw publicznych. Wyszedł na mocy amnestii 23 maja 1983. Jest członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego oraz Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Uhonorowany Medalem „Dziękujemy za wolność” w 2015.
Odcinek 1
Adam Kramarczyk w pierwszym odcinku opowiada o swoim dzieciństwie i pochodzeniu. „Od strony ojca pochodziłem z rodziny, w której patriotyzm był zakorzeniony” – wspomina Kramarczyk. „Co innego mówiło się w szkole, a co innego w domu” – dodaje.
Odcinek 2
W drugim odcinku Kramarczyk opowiada o edukacji i szkole. O tym jak dobrze się uczył i jako zajęcia dodatkowe wybrał taniec. Przez sytuację materialną w domu bardzo wcześniej poszedł do pracy, a szkołę zmienił na wieczorową.
Odcinek 3
Adam Kramarczyk pracował w Zarządzie Dróg Miejskich w Jaworznie, później poszedł do wojska. „W 1980 roku czuć było wielką atmosferę zmian – wspomina Kramarczyk. Zaczęliśmy się organizować, chodzić na wiece i spotkania.”
Odcinek 4
Adam Kramarczyk opisuje czas przed i po ogłoszeniu stanu wojennego. „Każdy z nas obawiał się aresztowania i internowania” – opowiada.
Odcinek 5
Adam Kramarczyk w tym odcinku wspomina aresztowanie i pobyt w więzieniu. Mówi o przesłuchaniach, o tym jak wyglądały cele. W Strzelcach Opolskich zaczął się protest głodówka.
Odcinek 6
Adam Kramarczyk wspomina wyjście z więzienia i próbę odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Najtrudniej było znaleźć nową pracę. Kramarczyk mówi też o czasach najnowszych (polityce, przywilejach).
Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.