16.06.2022

Nowy Napis Co Tydzień #156 / Najnowszy numer już dostępny

Drodzy Czytelnicy!

Jarmark Książki za nami, lato za pasem, a my zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego tygodnika. Znajdziecie w nim między innymi zestaw pięciu wierszy Tomasza Wojtacha, zwycięzcy III edycji konkursu „Nowy Dokument Tekstowy”. O twórczości poety pisze natomiast w swoim szkicu Rafał Gawin. Ponadto publikujemy kolejne opowiadanie wyróżnione w konkursie „Snuj Story” – tym razem jest to utwór Waylangarr autorstwa Pauliny Kajoch. Serdecznie polecamy i zapraszamy do lektury.

Zachęcamy również do obejrzenia drugiej części spotkania pod hasłem Literatura w czasie wojny z Wiktorem Szenderowiczem, które opublikowaliśmy w ramach naszego nowego cyklu Wiktor Szenderowicz na żywo. Możecie także obejrzeć wideo-relację oraz galerię zdjęć z ogłoszenia wyników IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką  „Nowy Dokument Tekstowy”, które odbyło się w sobotę 11 czerwca podczas Jarmarku Książki.

Jak zwykle w nowym numerze NNCT znalazło się miejsce dla wielu recenzji. Tomasz Chomiszczak omawia prawdopodobnie najgorętszą literacką premierę ostatnich miesięcy – nową powieść Olgi Tokarczuk, Empuzjon. Tekst Dariusza Żółtowskiego przybliża nam z kolei sylwetkę i twórczość Oskara Miłosza, nieco zapomnianego kuzyna polskiego noblisty. Prezentujemy także omówienia współczesnej poezji: Bartłomiej Siwiec recenzuje Bardzo długą zimę Jarosława Jakubowskiego, zaś Anna Mochalska pisze o najnowszym tomiku Adama Wiedemanna, Odżywkach i suplementach. Ponadto Adrian Sroczyński zrecenzował dla Was książkę Dzień, w którym umarło słońce chińskiego prozaika, Yana Lianke, a Marcin Cielecki przyjrzał się nowej książce Sylwii Frołow, poświęconej między innymi żonie Dostojewskiego (Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski). W cyklu Polecajki krytyk Andrzej Frączysty rekomenduje książkę Konrada Góry Dzień został w nocy. Wiersze z miłości i z nienawiści.

Bohaterką kolejnego odcinka podcastu Pokolenie Solidarności jest Małgorzata Bratek - piosenkarka, kompozytorka, działaczka opozycji politycznej w PRL. Polecamy rozmowę Waszej uwadze i zapraszamy do jej odsłuchania.

Życzymy przyjemnej lektury oraz wielu literackich wrażeń,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Najnowszy numer już dostępny, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 156

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...