28.07.2022

Nowy Napis Co Tydzień #162 / Pokolenie Solidarności #34

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Błażej Wyszkowski (ur. 3 lutego 1949 r. w Olsztynie) – żeglarz, pierwszy polski mistrz świata. Działacz opozycji antykomunistycznej czasów PRL. Współzałożyciel SKS w Gdańsku, od 1978 współpracownik WZZ Wybrzeża. Inicjator pierwszych od 1971 roku obchodów rocznicy Grudnia 1970 pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W 1978 został zatrzymany w czasie spotkania działaczy opozycji w mieszkaniu brata Krzysztofa Wyszkowskiego. Skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Gdańska na 2 mies. aresztu. W latach 1977–1980 wielokrotnie zatrzymywany i poddawany rewizjom.

Odcinek 1

Błażej Wyszkowski był pierwszym polskim mistrzem świata w żeglarstwie. Podczas wyjazdów na zawody na zachód Europy zobaczył, jaka przepaść dzieli wolny świat od PRL. Konfrontacja komunistycznej propagandy z realiami życia na Zachodzie była dla niego wstrząsająca.

Odcinek 2

Przełomem dla Błażeja Wyszkowskiego było powstanie Komitetu Obrony Robotników. Zrozumiał, że pojawiła się grupa ludzi, którzy jawnie przeciwstawili się komunie. To skłoniło go do zaangażowania się w działalność opozycyjną. I zaprowadziło do mieszkania Bogdana Borusewicza.

Odcinek 3

Po 1971 roku władze PRL zakazały organizowania odchodów wydarzeń Grudnia 70. na wybrzeżu. Błażej Wyszkowski był jednym z organizatorów pierwszych niezależnych obchodów tragicznej rocznicy w 1977 roku.

Odcinek 4

Sierpień 1980 zastał Błażeja Wyszkowskiego na swoistym wygnaniu w Kościerzynie. Po wybuchu strajków natychmiast pojechał do Stoczni. Był świadkiem rodzącej się w Sali BHP Stoczni Solidarności. „Najważniejsze było to, że nagle ludzie przestali się bać” – wspomina po latach.

Odcinek 5

Pod koniec 1981 roku Błażej Wyszkowski wyjechał „za chlebem” do Niemiec. Chciał zarobić na mieszkanie i wrócić do Polski. Stan wojenny zastał go w RFN. Rodzina została w Polsce. Jak opowiada jechał na kilka miesięcy, został tam na wiele, wiele lat.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Błażej Wyszkowski, Pokolenie Solidarności #34, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 162

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...