14.07.2022

Nowy Napis Co Tydzień #160 / Pokolenie Solidarności #32

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Czesław Niezgoda urodził się 21 stycznia 1945 roku w Karczmiskach-Kolonii k. Opola Lubelskiego. Ukończył Technikum Mechaniczne przy FSC w Lublinie i Pedagogiczną Szkołę Techniczną. Od 1975 do 200 roku pracownik Lokomotywowni Pozaklasowej PKP w Lublinie (od 1995 Zakład Taboru PKP Lublin): majster, kierownik oddziału urządzeń technicznych, naczelnik sekcji. Od 1979 roku współpracownik ks. Jana Ziei, kolporter wydawnictw niezależnych w środowisku kolejarzy, m.in. pisma „Robotnik”. W 1980 roku uczestnik strajku w Węźle PKP Lublin, współorganizator i przewodniczący Komisji Strajkowej, sygnatariusz porozumienia z dyrekcją. 13 grudnia 1981 roku internowany w Ośr. Odosobnienia we Włodawie i Lublinie. Od 1982 do 1996 roku współorganizator i prezes Duszpasterstwa Kolejarzy Diecezji Lubelskiej.

Odcinek 1

Czesław Niezgoda urodził się 21 stycznia 1945 roku we wsi Karczmiska-Kolonia niedaleko Opola Lubelskiego. Wychowywał się w głęboko wierzącej i patriotycznej rodzinie. „Widzieliśmy to zniewolenie komunistyczne, tę władzę przywiezioną czołgami do Polski. Nigdy się nie godziłem z tą sytuacją, tym poddaństwem Moskwie” – mówi w audycji.

Odcinek 2

Czesław Niezgoda pracował w Lokomotywowni Pozaklasowej w Lublinie. Wśród zaufanych kolejarzy rozprowadzał książki drugiego obiegu. W audycji wspomina przebieg strajku przeprowadzonego w węźle PKP Lublin w lipcu 1980 roku. Przygotowania były bardzo skrupulatne. I właśnie dzięki temu władza była bezradna.

Odcinek 3

Czesław Niezgoda w audycji powraca do grudnia 1981 roku. „Jak 13 grudnia wtargnęli ubecy aby mnie aresztować, nie wiedziałem nawet, że ogłoszono stan wojenny” – mówi. Wspomina też okres internowania. Przebywał wtedy w Ośrodku Odosobnienia we Włodawie i Lublinie.

Odcinek 4

Czesław Niezgoda mówi o działalności podziemnej, jaką prowadzili lubelscy kolejarze. Sam także był w nią zaangażowany, za co ponosił konsekwencje. „Cały czas byłem mocno prześladowany. Jak szedłem do pracy, to nie wiedziałem co mi dzisiaj zarzucą” – wspomina. W audycji podkreśla również jak wielkie wsparcie kolejarze dostali od osób duchownych.

Odcinek 5

Czesław Niezgoda w audycji opowiada o swojej działalności po powrocie z internowania. Tłumaczy również, dlaczego przeszedł na wcześniejszą emeryturę. „Chciałem dać przykład. W Polsce tyle młodych ludzi nie ma pracy. Cały czas byłem przeciwny temu, żeby emeryci dorabiali, chciałem żeby młodzi, którzy kończą szkołę, studia, mieli pracę” – mówi.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Czesław Niezgoda, Pokolenie Solidarności #32, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 160

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...