01.09.2022

Nowy Napis Co Tydzień #167 / „Śladami Adama Mickiewicza”

Szanowni Państwo,

rok 1822 utrwalił się w powszechnej świadomości jako data pierwszego wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, uznawanych za manifest polskiego romantyzmu i początek nowej epoki w historii literatury polskiej. W 2022 roku obchodzimy dwusetlecie tego wydarzenia.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć  z tej okazji był wyjazd studyjny na Litwę – „Śladami Adama Mickiewicza”, który odbył się w terminie 01.08–14.08.2022 i organizowany był przy współpracy z Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy odwiedzili krzyżackie zamki,  zwiedzili Wilno, Kowno, Kiejdany, zamek w Trokach oraz uczestniczyli w sesji naukowej na Uniwersytecie Wileńskim, odczytach i spotkaniach z tłumaczami.

 

Dzięki naszemu projektowi uczestnicy mogli poznać bliżej świat romantycznych mickiewiczowskich inspiracji, a także przyjrzeć się śladom obecności poety w Polsce i na Litwie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu!

Na Uniwersytecie Wileńskim odbyła się sesja naukowa, podczas której prof. Wojciech Ligęza wygłosił wykład dotyczący poezji żołnierskiej czasów drugiej wojny światowej na obczyźnie. Zachęcamy do wysłuchania wykładu:

 

 

logo

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, „Śladami Adama Mickiewicza”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 167

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...