06.10.2022

Nowy Napis Co Tydzień #172 / Tygodnik na krańcu świata

Drodzy Czytelnicy!

Na początek, gratulujemy Jerzemu Jarniewiczowi tegorocznej Nagrody Nike! Przypominamy z tej okazji video recenzję Zuzanny Sali o nagrodzonym tomie poetyckim Mondo cane.

Gratulujemy także Wojciechowi Wenclowi nominacji w konkursie o nagrodę im. Oskara Haleckiego dla „Książki Historycznej Roku”, i to w dwóch kategoriach. Zachęcamy do głosowania na nominowane książki, wydane przez Instytut Literatury biografie Kazimierza Wierzyńskiego i Jana Lechonia, w plebiscycie na stronie internetowej konkursu.

Mimo tych wspaniałych wieści, może za sprawą coraz bardziej jesiennej aury, najnowszy tygodnik poświęcony jest w dużej mierze końcom i utratom – choć nie brakuje w nim powodów, by z wyczekiwaniem patrzeć w przyszłość.

Na naszych łamach Błażej Szymankiewicz omawia Pamiętnik z końca świata (jaki znamy) Patryka Szaja, a o Humanizmie – straconej idei (pióra Sabiny Kruszyńskiej) pisze Łucja Maria Ślisz. O „doświadczaniu rozpaczy” w twórczości Anny Marii Wybraniec opowiada w recenzji tomu opowiadań Wilgość Maciej Szraj.

Mylący w tym kontekście może być tytuł, cokolwiek pogodnego spotkania Granit i apokalipsa, w ramach którego z Agatą Ludwikowską i Adamem Leszkiewiczem porozmawiał Krzysztof Szeremeta. Nagranie zrealizowane podczas Jarmarku Książki w Warszawie polecamy Państwa uwadze.

Oddajemy wiele miejsca twórczości Dany Gioi – amerykańskiego poety i eseisty. Prezentujemy jego lirykę oraz dwa artykuły: List Pawła do Filipian oraz Pisarz katolicki dzisiaj. Nagradzany m.in. Poet’s Prize (2018) twórca jest jednym z głównych bohaterów 14. numeru kwartalnika „Nowy Napis” poświęconego wrażliwości religijnej.

Zachęcamy również do wysłuchania najnowszego podcastu Nowy Gramofon z udziałem Romana Honeta, w którym poeta opowiada m.in. o swoim nadchodzącym tomie żal, może on

Na koniec, zapraszamy Państwa na dwa wydarzenia współorganizowane przez nas w ramach krakowskiej Nocy Poezji. Pokazy dwóch filmów Jan Polkowski. Moje miejsce na ziemi, poświęconych kolejno związkom poety z Krakowem oraz Nową Hutą, odbędą się 8 i 9 października. Szczegóły znajdziecie Państwo w tygodniku.

Jak zwykle życzymy owocnej lektury i – do zobaczenia za tydzień.

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Tygodnik na krańcu świata, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 172

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...