27.10.2022

Nowy Napis Co Tydzień #175 / Debata: „Literatura w czasach wojny w Ukrainie”

W imieniu organizatorów zapraszamy na debatę „Literatura w czasach wojny w Ukrainie”, która odbędzie się w niedzielę 30 października podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Rozmowę poprowadzą:

Magdalena Koperska, prezes Wydawnictwa ANAGRAM

dr Ryszard Kupidura, wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii UAM

Udział wezmą:

dr Joanna Kapica Curzytek, adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim, recenzentka e-magazynu „Esensja”

dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, adiunkt w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego

Nadiia Moroz-Olshanska, Ukrainka, prezeska Fundacji Widowisk Masowych, wykładowczyni UJ, reżyserka, managerka kultury

Ołeksandr Kłymenko, ukraiński poeta i prozaik, eseista, krytyk literacki, muzyk. Zdobywca wielu ukraińskich i międzynarodowych nagród literackich, m. inn. Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. M. Gogola.

Goście online:

Ivan Baidak, odważny ukraiński poeta i pisarz. Jego najnowsza powieść (Nie)widoczni została uznana za jedną z najlepszych w 2020 roku według ukraińskiego Pen Club-u. Polskie wydanie powieści (ANAGRAM, 2022) ma premierę na Targach Książki w Krakowie).

Bohdan Kołomijczuk, znany ukraiński pisarz kryminałów retro. Jego ostatnia powieść pt. Ekspress do Galicji znalazła się na prestiżowej liście nominowanych do Nagrody Lwowa - miasta literatury Unesco.

Ołeh Polakow, ukraiński prozaik, scenarzysta, krytyk literacki. Jest nazywany twórcą nowej prozy chimerycznej, odmiany magicznego realizmu, w literaturze ukraińskiej. Za powieść lodowa karuzela nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej ANGELUS w 2022 roku.

Szczegóły wydarzenia znajdują się na Facebooku.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Debata: „Literatura w czasach wojny w Ukrainie”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 175

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...