Nowy Napis Co Tydzień #180 / #180 Liryczne przymrozki
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki!
wraz z początkiem grudnia zachęcamy Państwa do sięgnięcia po lirykę, która pomoże się rozgrzać w mroźne wieczory. Główną bohaterką tego numeru tygodnika jest Anna Mochalska, która w Poetyckiej pigułce dla leniuszków przedstawia swoją filozofię pisania. Zachęcamy także do obejrzenia rozmowy z pisarką, którą przeprowadził Krzysztof Szeremeta oraz nagrań, na których odczytuje swój poemat.
Ponadto publikujemy szkic Wojciecha Kruszewskiego o twórczości Anny Kamieńskiej z 14. numeru kwartalnika „Nowy Napis. Liryka. Epika. Dramat”, a także wiersze Mai Mariny Szeremietiewy w tłumaczeniu Józefiny Inesy Piątkowskiej, które również pierwotnie opublikowane zostały w kwartalniku o „Wrażliwości religijnej”. W ramach programu „Tarcza dla literatów” czytelnię portalu wzbogaciły liryki Piotra Lamprechta oraz Jana Strządały.
Zbigniew Chojnowski w swojej odpowiedzi na ankietę dotyczącą Kanonu Polskiego pisze:
Fałszywi krytycy literaccy odrzucają wartościowanie, toteż z ich słownika wykluczone są wyrazy „arcydzieło” i „kanon”, a w ich miejsce wstawiony jest beztrosko brzmiący „bestseller”. Wysiłek wartościowania zastępuje magiczne oraz niezbyt wyszukane słówko „polecam”. Arbitralne sądzenie o książkach (charakterystyczne dla blogów) jest zmorą naszych czasów.
Mamy nadzieję, że przed tym zarzutem obroni się nasz dział recenzji. W tym tygodniu Irena Kaczmarczyk rekomenduje książkę Susany Osorio-Mrożek Przylepka i potwór. Tymoteusz Milas przygląda się Powrotowi Orfeja Ahsan Ridha Hassana. Jakub Rawski recenzuje powieść Vanessy Springory pod tytułem Zgoda. Natomiast Michał Januszkiewicz rekomenduje wznowienie słynnej książki Marii Cieśli-Korytowskiej Te książki zbójeckie…
Ufamy, że tygodnik spełni Państwa oczekiwania oraz rozbudzi apetyt czytelniczy!
Redakcja NNCT!