15.12.2022

Nowy Napis Co Tydzień #182 / Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2022 dla Wojciecha Kudyby!

Prof. Wojciech Kudyba został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2022 w kategorii literatura. Uroczysta gala rozdania odbyła się w Arkadach Kubickiego 12 grudnia, a już w najbliższy poniedziałek będzie można obejrzeć relację z uroczystości na antenie TVP Kultura.

Sądecki pisarz, krytyk literacki i literaturoznawca bardzo poruszył zebranych słowami: 

– Patrzy się na to wszystko i myśli się: czemu akurat ja? Dlaczego to ja doszedłem do takiego miejsca, przecież to nie musiało tak być… Bo przecież były w życiu także długie, chude lata, pełne niewdzięcznego trudu… Wychodzi się na scenę, odbiera się statuetkę i do głowy przychodzi tylko jedno, odmieniane przez wszystkie przypadki słowo: dziękuję! Dziękuję rodzinie, dziękuję moim szefom w pracy i współpracownikom, dziękuję wszystkim czytelnikom moich książek, dziękuję Panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz tym, którzy mnie nominowali do jego nagrody.

Jestem im wdzięczny, bo w tym wszystkim chodzi nie tylko o mnie, ale także – a może nawet przede wszystkim – o literaturę rozumianą jako głos sumienia. Taką literaturę uprawiam i to ona stanęła razem ze mną w świetle reflektorów. Jestem wdzięczny za docenienie takiej właśnie literatury.

Nagrodę za upowszechnianie kultury otrzymał dziennikarz Piotr Gociek, a jedną z nagród za całokształt twórczości – Leszek Długosz. Poza nimi wyróżnieni zostali między innymi aktorka Ewa Błaszczyk, reżyser Rafał Geremek, śpiewaczka Anna Radziejewska i architekt prof. Krzysztof Ingarden. Po więcej informacji na temat laureatów zapraszamy tutaj.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a w szczególności Wojciechowi Kudybie!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2022 dla Wojciecha Kudyby!, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 182

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...