22.12.2022

Nowy Napis Co Tydzień #183 / Premiera książki „Romantyzm polski” Bohdana Urbankowskiego

Romantyzm polski to książka pełna niezwykłego uroku, tajemniczości i emocji – jak cały romantyzm. Zarazem jest to pozycja odkrywcza: któż bowiem zna lub pamięta takich wspaniałych poetów jak Alojzy Feliński, Kazimierz Brodziński, Antoni Malczewski, Mieczysław Romanowski… Królują tu oczywiście Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński, lecz nie są samotni – otacza ich grono różnorodnych znakomitych artystów, nie tylko piszących, ale także malujących czy komponujących. Łączą ich dwie rzeczy: głęboki patriotyzm i to, że umierali w młodym wieku. Większość z nich miała też przed (lub za) sobą doświadczenia bitewne i więzienne.

Przyjęło się za początek romantyzmu w Polsce uznawać rok 1822, kiedy ukazały się Ballady
i romanse
 Adama Mickiewicza. Jednak Bohdan Urbankowski wywodzi polski romantyzm z okresu znacznie wcześniejszego, widzi w nim nie tylko kierunek w sztuce, ale pewien styl życia i sposób widzenia świata. Autor książki ukazuje twórczość artystyczną romantyków na tle burzliwych wydarzeń historycznych i obyczajów epoki, czyniąc to z właściwą sobie elokwencją, erudycją, błyskotliwym intelektem.

Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego, co autor wyraźnie podkreśla tak w swoich komentarzach, jak i w wybranych, obszernych fragmentach poezji. „Zgadzając się więc na określenie romantyzm – pisze Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.

Książkę można zakupić na stronie Wydawnictwa Biały Kruk.

B. Urbankowski, Romantyzm polski, Biały Kruk, Kraków 2022.

romantyzm_polski

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Premiera książki „Romantyzm polski” Bohdana Urbankowskiego, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 183

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...