16.03.2023

Nowy Napis Co Tydzień #194 / Odrobina koloru

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy Waszym ekranom najnowszy numer tygodnika, w którym zwyczajowy przegląd poezji, prozy i krytyki literackiej uzupełniamy o wieści z branży komiksowej – z nadzieją, że dodadzą barw już i tak bogatej lekturze.

Paweł Chmielewski relacjonuje na naszych łamach 50. edycję Festiwalu Komiksu w Angoulême, największej imprezy komiksowej w Europie. O randze festiwalu we francuskiej kulturze oraz o zaskoczeniach i nadziejach branży komiksowej usłyszycie także w najnowszym odcinku Nowego Gramofonu. W podcaście wspólnie z Pawłem Chmielewskim wziął udział rysownik Rafał Szłapa.

Andrzej Juchniewicz recenzuje reportaż Głusza Anny Goc, a Maciej Milach opowiada o Legendach miejskich Warszawy. Marcin Cielecki dokonuje kolejnego wskrzeszenia najsłynniejszego potwora światowej popkultury pisząc o książce Frankenstein. Mit i filozofia Jean-Jacques’a Lecercle’a. Jan Brzozowski omawia tom opowiadań Woody’ego Allena (to nie zbieżność nazwisk –  mowa o sławnym reżyserze Annie Hall) pod tytułem Zero grawitacji a Michał Januszkiewicz w wideorecenzji poleca książkę Geometria literatury. Eseje Pétera Szondiego.

Polecamy artykuł Dariusza Żółtowskiego Bursa w szkole: funkcjonowanie i potencjał interpretacyjny, w którym autor bada szkolną recepcję twórczości słynnego przedstawiciela pokolenia 1956, a także interpretacyjny szkic Lucyny Szczawińskiej poświęcony jego wierszowi Wiara. Zachęcamy także do zapoznania się z wierszami Kaspra Pfeifera, których nowa partia wzbogaciła Czytelnię naszego portalu.

Jak co tydzień, pytamy o najbardziej niedocenione oraz przecenione dzieła literackie ostatnich dekad w ramach ankiety Kanon Polski. „Kanonadę kanonizacji i święto świętokradztw” przedstawia Rafał Gawin. Przedstawiamy również kolejnych laureatów konkursu Pokolenie Solidarności – fragment wyróżnionej powieści Robotnik czyta autorka, Agnieszka Sławińska.

Zapraszamy na dwa spotkania autorskie: w najbliższą sobotę w gdańskich Tajnych Kompletach porozmawiać będzie można z Jakubem Sęczykiem, autorem nagrodzonego w konkursie Nowy Dokument Tekstowy tomu Święta pracy, zaś rozmowę Ireneusza Staronia z Agnieszką Tarnowską o jej książce Uliczanka można obejrzeć już teraz na naszym kanale YouTube.

Wreszcie, życzymy owocnej lektury, ciekawych spotkań i twórczych przemyśleń. Do zobaczenia za tydzień!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Odrobina koloru, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 194

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...