23.03.2023

Nowy Napis Co Tydzień #195 / „Obywatel Szrajbman”. Człowiek w trybach historii

Obejrzyj rozmowę z Pawłem Chmielewskim o jego książce „Obywatel Szrajbman” – powieści graficznej opowiadającej losy polsko-żydowskiego pływaka, w niezwykły sposób splecione z historią XX-wiecznej Europy.

Michał Gliński rozmawia z Pawłem Chmielewskim o jego książce Obywatel Szrajbman – powieści graficznej opowiadającej losy polsko-żydowskiego pływaka, w niezwykły sposób splecione z historią II Wojny Światowej. 

Mamy tu historię o zawiedzionych nadziejach – filmowych, sportowych; wreszcie, o tragedii narodu, tragedii przede wszystkim Żydów, ale także Polaków (...) Wszystkich, którym zdarzyło się w tym miejscu Europy funkcjonować w tamtym czasie. 

– opowiada autor. Historia Ilji Szrajbmana obejmuje ambicje raczkującej polskiej branży filmowej, zawiedzione nadzieje sportowe (w tym nieudany start wielokulturowej reprezentacji Polski w pływaniu na Olimpiadzie w Berlinie) oraz tragiczny finał: śmierć Szrajbmana w warszawskim getcie. Tę porywającą i niezwykle bogatą w historyczny detal opowieść ilustrują grafiki autorstwa Jerzego Ozgi. 

Książka Obywatel Szrajbman jest dostępna w e-sklepie Instytutu Literatury.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Paweł Chmielewski, Michał Gliński, „Obywatel Szrajbman”. Człowiek w trybach historii, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 195

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...