01.06.2023

Nowy Napis Co Tydzień #205 / W stronę letnich wędrówek

Drodzy Czytelnicy!

Sezon wakacyjny coraz bliżej, warto zatem zacząć planowanie – podróży, literackich przygód, a także lektur do pociągu czy samolotu. Polecamy zatem Państwa uwadze wakacyjne warsztaty literackie, organizowane przez Instytut Literatury, Fundację Poemat oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Odbędą się one w dniach 2-9 lipca 2023 w Hotelu Dobczyce, a zajęcia i wykłady dla uczestników poprowadzą m.in. Miłosz Biedrzycki, Artur Grabowski czy Michał Kuziak.

Podróże i wolne dni umili również nasz tygodnik – oraz omawiane w nim książki. Na przykład Dwunastu cesarzy Mary Beard, polecana przez Marcina Cieleckiego czy zbiór poezji Stanisława Grochowiaka Chłopiec, recenzowany przez Dariusza Żółtowskiego. W video-polecajce, Piotr Müldner-Nieckowski rekomenduje również powieść Czereśnie od Świętej Anny Michaela Sowy.

Oprócz tego, Halina Surowiec pisze o książce Wędrowiec i wizjoner Emmanuelli Robak, poświęconej eseistyce Jerzego Żuławskiego, a Piotr Jemioło sięga po Skrytkę Piotra Matywieckiego. Bartosz Suwiński omawia Ale książki. Dziewięć szkiców o poezji Wojciecha Ligęzy, a Tomasz Chlewiński – zbiór wierszy, czy też „minipoemat podróżny” take flight autorstwa Piotra Wiesława Rudzkiego.

Szczególną uwagę poświęcamy w tym tygodniu postaci Jakuba Pacześniaka. W ramach cyklu Ars Poetica autor zdradza kulisy swojego procesu twórczego i myślenia o własnej poezji – której próbkę również prezentujemy. Polecamy również opowiadania Konrada Sutarskiego, które wzbogaciły też naszą Czytelnię. Znajdą tam Państwo również tekst Ewy Zagawy wyróżniony w konkursie „Uchodźcy i my”.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego spotkania z cyklu Literatura w Centrum. Tym razem gościem Bartłomieja Siwca była poetka Krystyna Mazur.

Wreszcie, zapraszamy także na spotkanie z autorami powieści graficznej Obywatel Szrajbman, wydanej przez Instytut Literatury: Pawłem Chmielewskim i Jerzym Ozgą, które odbędzie się 3 czerwca w kieleckiej Bazie Zbożowej, o godz. 17:25.

Życzymy miłych i owocnych lektur. Do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, W stronę letnich wędrówek, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 205

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...