24.08.2023

Nowy Napis Co Tydzień #217 / Literackie horyzonty

Drodzy Czytelnicy!

W najnowszym tygodniku sięgamy wzrokiem na daleki horyzont, prezentując czytelnicze raporty z odległych krajów i minionych czasów, nie spuszczamy jednak z oczu rodzimej poezji i prozy.

Wiele miejsca poświęcamy w tym tygodniu pisarstwu kobiecemu – o opowiadaniach duńskiej pisarski Tove Ditlevsen pisze Wojciech Chmielewski, Dariusz Żółtowski omawia tom poezji Aleksandry Dańczyszyn tiszert z Bangladeszu, zaś Magdalena Okraska wyrusza wraz z bohaterką powieści Zanim dojrzeją granaty Rene Karabasz do północnej Albanii. Jeszcze dalej udaje się Maciej Milach, piszący o książce Meijin – mistrz go japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty.

Na polskim gruncie pozostaje m.in. Paweł Chmielewski, który sięga po napisaną przez Macieja Urbanka biografię Mariana Eile, Poczciwego cynika z „Przekroju”. Zuzanna Sala w videorecenzji poleca książkę „oddającą głos aktorom ludowej historii Polski” – Chamstwo Kacpra Pobłockiego. Wreszcie, zachęcamy do lektury szkicu Ireneusza Staronia poświęconego cyklowi Co to jest drozd Jarosława Marka Rymkiewicza, opublikowanego we w całości poświęconym twórcy siedemnastym numerze kwartalnika „Nowy Napis”.

Prezentujemy także wiersze – Jakuba Sęczyka, w odczytaniu samego autora, oraz Krzysztofa Andrzeja Jeżewskiego. Więcej nowych utworów tego drugiego znajdą Państwo w naszej Czytelni.

Na zakończenie, słuchaczom Nowego Gramofonu polecamy najnowszy odcinek podcastu, w którym o twórczości Jerzego Nowosielskiego z jej znawczyniami – Agatą Jabłońską oraz Julitą Delugą – rozmawia Michał Gliński.

Życzymy, jak zawsze, przyjemnej i owocnej lektury. Do zobaczenia za tydzień!


Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Literackie horyzonty, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 217

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...