30.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #231 / Literackie andrzejki

Drodzy Czytelnicy!

Premiera ostatniego w tym roku listopadowego wydania „Nowego Napisu Co Tydzień” przypadła na popularne andrzejki. Nie musimy jednak uciekać się do różnorakich wróżb, aby wiedzieć, że miłośnicy literatury i kultury znajdą w najnowszej odsłonie tygodnika wiele ciekawych treści.

Tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z utworami wyróżnionymi w konkursach Instytutu Literatury: wierszami Miszy Sagi (konkurs Podaj Frazę) oraz Olgi Juskowiak (Nowy Dokument Tekstowy) i opowiadaniem Mateusza Wyszyńskiego (Snuj Story).

W aktualnym numerze obrodziło szkicami: Paweł Chmielewski poświęcił swój tekst grafikowi Antoniemu Piotrowskiemu, a Maciej Woźniak przyjrzał się filmowej adaptacji Pałacu Wiesława Myśliwskiego. Ponadto polecamy także szkice Pauliny Subocz-Białek i Błażeja Szymankiewicza, które ukazały się w poświęconym literaturze nowoczesnej 18. numerze kwartalnika „Nowy Napis”: bohaterami tych tekstów są (między innymi) Bruno Schulz i Witold Gombrowicz.

Wśród recenzji znajdziecie omówienie książki Jody Rosen Na okrągło. Sekretne życie roweru autorstwa Marcina Cieleckiego, a także materiał wideo, w którym prof. Wojciech Kudyba poleca Pandemię i inne plagi Jana Polkowskiego.

Na stronie tygodnika można już pobrać kolejną darmową publikację Instytutu Literatury
w formacie PDF: Świat nie wywalczony. Szkice o uniwersach Józefa Łobodowskiego.

Naszą Czytelnię wzbogaciły w tym tygodniu wiersze Krystyny Czarneckiej – serdecznie je polecamy. A wraz z nimi do odsłuchu poleca się kolejna odsłona podcastu Nowy Gramofon.

Z życzeniami przyjemnej i owocnej lektury,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Literackie andrzejki, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 231

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...