25.01.2024

Nowy Napis Co Tydzień #238 / Literatura i historia

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością najnowszego wydania „Nowego Napisu Co Tydzień” – tym razem wyjątkowo skromnie zaopatrzonego w epikę i lirykę, ale pełnego recenzji i dłuższych szkiców.

Magdalena Okraska pisze o książce Ciało huty Anny Cieplak, z kolei Tomasz Chlewiński recenzuje monografię o polskiej formie komiksowej Na dworze goździkowego króla, której autorem jest Paweł Chmielewski. Marcin Cielecki przyjrzał się natomiast publikacji Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795) brytyjskiego historyka Richarda Butterwicka. A w wideorekomendacji Patryk Kosenda poleca tom poetycki Za lasem Michała Domagalskiego.

Recenzje w tym numerze nie skupiają się wyłącznie na książkach, na nasze łamy powróciła bowiem tematyka teatralna w postaci omówienia spektaklu Opowieści islandzkie – autorką recenzji jest Agata Skrzypek.

Wśród szkiców znajdziecie teksty, które ukazały się pierwotnie w 19. numerze kwartalnika „Nowy Napis”: to eseje Chorografowie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego autorstwa Marii Zandeckiej oraz tekst Florian Czarnyszewicz w Górach Córdoby Bartosza Bajkowa. Z kolei Jolanta Maj poświęciła swój szkic życiu i twórczości Jerzego Lieberta, zapomnianego poety okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Serdecznie polecamy Waszej uwadze film z cyklu „(Nie) znani Polacy, (nie) znane historie” – poświęcony został działaczce polityczno-społecznej, Janinie Omańkowskiej. Autorami obrazu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski.

Do bezpłatnego pobrania dostępna jest już kolejna publikacja Instytutu Literatury – tym razem jest to monografia Bartosza Małczyńskiego Wierszem zbawić ludzkość: odnośnik do książki w formacie PDF znajduje się w aktualnym numerze. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z najnowszym odcinkiem podcastu „Nowy Gramofon”.

Z życzeniami przyjemnej, owocnej lektury,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Literatura i historia, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 238

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...