Nowy Napis Co Tydzień #248 / 550 lat druku w Polsce. Czy na Zachodzie w końcu w to uwierzą?
Pierwszy druk ukazał się w Krakowie pięćset pięćdziesiąt lat temu. Wszędzie, gdzie pojawiali się następcy Gutenberga, początkowali nową erę w komunikacji i przyczynili się do licznych zmian w edukacji i życiu publicznym. Ta część Europy, w której leży Polska, również uczestniczyła w podobnych procesach, jak inne kraje kontynentu. Pojawiły się jednak pewne niezwykłe zjawiska, zależne od uwarunkowań politycznych i religijnych. Druk pojawił się wraz z rozwojem procesów politycznych, których efektem było ukształtowanie się demokracji szlacheckiej, pogłębił tolerancję religijną, dzięki czemu Polska stała się „krajem bez stawek” i doprowadził do narodzin „złotego wieku” polskiej kultury. Niniejsza książka przedstawia dzieje książki drukowanej w pierwszych dwustu latach jej obecności w Polsce. Jesteśmy przekonani, że będzie to inspirujące dla każdego z nas. Żywimy nadzieję, że w przewidywanych przez wielu czasach zmierzchu „galaktyki Gutenberga” pokazywanie starych ksiąg ma sens, gdyż przywraca dziedzictwo dawnych epok w jego bogactwie i różnorodności.
Książkę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Program wsparcia współczesnej literatury niekomercyjnej przez Instytut Literatury".
Zachęcamy do oglądania programu Historia dzieje się, odcinek 51. 550 lat druku w Polsce. Czy na Zachodzie w końcu w to uwierzą?