04.06.2020

Nowy Napis Co Tydzień #052 / Finał II Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”

Marta Kozłowska, Paweł Hohmann, Łukasz Barys i Damian Kowal – to nazwiska laureatów wyłonionych spośród 665 zgłoszeń na II Ogólnopolski Konkurs na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Ich tomy jeszcze w tym toku zostaną wydane nakładem Instytutu Literatury. 

Wyniki konkursu ogłoszone zostały w sobotę 6 czerwca o godz. 13:00 w Salonie Literackim Instytutu Literatury w Krakowie (ul. Smoleńsk 20). O oprawę muzyczną zadbał znany krakowski poeta, pianista i kompozytor Edward Pasewicz. Ze względu na pandemię koronawirusa impreza odbyła się bez udziału publiczności. Jej przebieg można było śledzić za pomocą transmisji live na fanpage’u Instytutu Literatury na Facebooku.

Zdjęcie laureatów

Nagrody dla pisarzy i nowe tytuły

Instytut Literatury przyznał pisarzom nagrody finansowe: pięć tysięcy złotych dla zwycięzców (Damian Kowal w kategorii liryka i Paweł Hohmann w kategorii epika) oraz trzy tysiące złotych za wyróżnienia główne (Marta Kozłowska i Łukasz Barys).

W związku z trudną sytuacją, w jakiej wielu twórców znalazło się z powodu pandemii, formuła konkursu uległa rozszerzeniu, a pula nagród – zwiększeniu: jury konkursu przyznało łącznie aż 36 dodatkowych wyróżnień.

– Chociaż nie mogliśmy w tym roku zorganizować finału w takiej formie, w jakiej planowaliśmy, cieszę się, że mogliśmy już spotkać się chociaż z naszymi laureatami – mówi Józef Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury. – Zainteresowanie konkursem było w tym roku ogromne, przyszło ponad dwieście zgłoszeń więcej niż przed rokiem. Cieszę się więc również z tego, że za sprawą dodatkowych wyróżnień byliśmy w stanie uhonorować większą liczbę twórców.

Trudne wybory jurorów

Aż 317 propozycji książek poetyckich wpłynęło na tegoroczną edycję konkursu.

„Postawiliśmy na dynamikę i świeżość. Na poetyki, które wynikają nie tylko ze sprawnego warsztatu, techniki, mechaniki i optyki, wprawnego żonglowania cytatami i nawiązaniami, modnej i po szpanersku wyzyskiwanej erudycji, elokwencji, ekologii i echolokacji, ale coś ustanawiają same w sobie. Które po odarciu z bieżączki pandemicznej i politycznej mają do zaoferowania coś więcej” – napisali w laudacji jurorzy w kategorii liryka, dr hab. Roman Bobryk i Rafał Gawin.

Przed niełatwym zadaniem stanęło również jury kategorii epika w składzie: dr Ewa Bartos, dr hab. Katarzyna Szewczyk-Haake, dr Małgorzata Peroń i dr Katarzyna Trzeciak, choć zwycięzca, Paweł Hohmann, wybrany został jednogłośnie spośród 308 zgłoszeń.

W poświęconej mu laudacji czytamy: „Iskra i kamień to tryumf prozy literackiej. Zmyślenie, które lepiej komentuje rzeczywistość niż niejedna książka o realistycznym zacięciu, opowiada bowiem o niedoskonałej naturze poznawania świata i niejasnej naturze wszelkich o nim opowieści”.

Jurorki nie szczędziły ciepłych słów także laureatce głównego wyróżnienia, Marcie Kozłowskiej: „Przemyślana kompozycja, brak patosu, a przede wszystkim lekki, wręcz kuglarski język uwodzi czytelników. B.Bomb to powieść intelektualnie odważna, o wyrazistym przekazie”.

Zgłoszenia przyjmowane były także w kategorii esej, jednak jury w składzie dr Paweł Armada oraz prof. dr hab. Michał Januszkiewicz postanowiło nie przyznawać nagrody głównej, a przyznać dwa wyróżnienia dodatkowe.

Premiera na Targach Książki

Zwycięskie tomy mają być gotowe na 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które zaplanowane są na 22–25 października.

– Mamy nadzieję, że wirus odpuści i imprezę uda się zorganizować – mówi Krzysztof Szeremeta, kierownik działu promocji i sprzedaży Instytutu Literatury. – W ubiegłym roku książki-laureatki naszego konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników, którzy zresztą mieli wtedy okazję porozmawiać z autorami i zdobyć ich podpisy.

Laureatami pierwszej edycji konkursu byli Ewa Frączek, Maciej Filipek, Bartosz Popadiak i Tomasz Genow. Ich książki dostępne są w dobrych księgarniach oraz w sklepie internetowym Instytutu Literatury.

 

Więcej informacji o laureatach konkursu oraz wyróżnionych autorach na stronie Instytutu Literatury.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Jury II edycji Konkursu „Nowy Dokument Tekstowy”, Finał II Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 52

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...