Czytelnia / Roman Warszewski
Roman Warszewski (ur. 1959, Elbląg) – pisarz, dziennikarz i podróżnik, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród, niestrudzony globtroter, tropiciel zagadek przeszłości. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej, które zna jak własną kieszeń. W swych wojażach dotarł nawet na Wyspę Wielkanocną. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i słynnymi szamanami.
Pracował w redakcjach „Dziennika Bałtyckiego”, „Głosu Wybrzeża”, „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, a obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”. Współpracował z miesięcznikiem „Nieznany Świat”, „Poznaj Świat” oraz z kwartalnikiem literackim „Migotania, przejaśnienia”. Jest też autorem scenariuszy i realizatorem telewizyjnych filmów dokumentalnych poświęconych Ameryce Południowej, honorowym członkiem Centrum Medycyny Tradycyjnej (CIMT) w Limie oraz wiceprezydentem międzynarodowego stowarzyszenia Exploraciones Pantiacolla.
Zna kilka języków obcych, w tym narzecze keczua z sierry Ekwadoru, Peru i Boliwii. Był stypendystą fundacji German Marshall Fund oraz Komisji Wspólnot Europejskich. Jest autorem wielu książek reportażowych, między innymi Pokażcie mi brzuch terrorystki, Inicjacja, Tajna misja – El Dorado, Skrzydlaci ludzie z Nazca, Q'ero: długowieczność na zamówienie, a także zbioru opowiadań Sztuka rozniecania ognia. Współpracował z miesięcznikiem „Nieznany Świat”, pod którego patronatem w 1998 roku zorganizował wyprawę na płaskowyż Marcahuasi w Peru. Jej pokłosiem stała się książka Marcahuasi – kuźnia Bogów. W 1999 roku wraz z Grzegorzem Rybińskim opublikował książkę Vilcacora leczy raka, która przez wiele miesięcy gościła na czołowych pozycjach list bestsellerów i rozeszła się w przeszło trzystutysięcznym nakładzie. W roku 2007 zorganizował wyprawę do wysokogórskiego, długowiecznego plemienia Indian Q'ero żyjącego w peruwiańskich Andach, a w roku następnym ekspedycję Vilcabamba-Vilcabamba, w czasie której odwiedził Vilcabambę – ostatnią stolicę Inków w Peru – oraz Vilcabambę ekwadorską. W roku 2009 odbył wyprawę Tupac Amaru Expedition, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Jarosławem Molendą – jako pierwszy Polak dotarł do najwyżej położonych ruin inkaskich na przełęczy Puncuyoc oraz odnalazł ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w Urpipata (Peru).
Jest również współrealizatorem dwóch filmów dokumentalnych: Życie dla życia i Marcahuasi – góra kamiennych gigantów. Jego najsłynniejsza hipoteza mówi, że legendarne miasto El Dorado nie istnieje w świecie materialnym, a jedynie w wymiarze psychicznym i jego wizje powstają w umysłach ludzi po spożyciu halucynogennej rośliny ayahuaski (Banisteriopsis caapi).