Dlaczego czasem wiersz udaje wiersz? Uwagi na temat „Apollina i Marsjasza” oraz „Prologu”
W znanym i wielokrotnie interpretowanym wierszu Zbigniewa Herberta Apollo i Marsjasz (SP) mamy do czynienia z poetycką modyfikacją mitu o pojedynku Apollina – opiekuna i przewodnika Muz – z satyrem Marsjaszem:
właściwy pojedynek Apollona
z Marsjaszem
(słuch absolutny
kontra ogromna skala)
odbywa się pod wieczór
gdy jak już wiemy
sędziowie
przyznali zwycięstwo bogu
mocno przywiązany do drzewa
dokładnie odarty ze skóry
Marsjasz
krzyczy
zanim krzyk jego dojdzie
do jego wysokich uszu
wypoczywa w cieniu tego krzyku
wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument
tylko z pozoru
głos Marsjasza
jest monotonny
i składa się z jednej samogłoski
A
w istocie
opowiada
Marsjasz
nieprzebrane bogactwo
swego ciała
łyse góry wątroby
pokarmów białe wąwozy
szumiące lasy płuc
słodkie pagórki mięśni
stawy żółć krew i dreszcze
zimowy wiatr kości
nad solą pamięci
wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument
teraz do chóru
przyłącza się stos pacierzowy Marsjasza
w zasadzie to samo A
tylko głębsze z dodatkiem rdzy
to już jest ponad wytrzymałość
boga o nerwach z tworzyw sztucznych
żwirową aleją
wysadzaną bukszpanem
odchodzi zwycięzca
zastanawiając się
czy z wycia Marsjasza
nie powstanie z czasem
nowa gałąź
sztuki – powiedzmy – konkretnej
nagle
pod nogi upada mu
skamieniały słowik
odwraca głowę
i widzi
że drzewo do którego przywiązany był Marsjasz
jest siwe
zupełnieNa temat wiersza zob. na przykład: S. Balbus, Między stylami, Kraków 1996, s. 150–152; M. Całbecki, Cierpienia Pana Cogito. Szkic o dwóch wierszach Zbigniewa Herberta, „Topos. Dwumiesięcznik Literacki” 2008, nr 6, s. 11–20; J. Kram, Dzieła plastyczne – inspiracje w poezji współczesnej (Herbert–Grochowiak–Szymborska), „Polonistyka” 1986, nr 3, s. 182–188; M. Makowiecka, M. Pawłowski, Nowa matura – język polski. Poezja: interpretacje, Warszawa 2006, s. 204–209; D. Opacka-Walasek, Czytając Herberta, Katowice 2001, s. 132–137; R. Sioma, „Apollo i Marsjasz” Zbigniewa Herberta [w:] Stare i nowe w literaturze najnowszej. Z problemów literatury polskiej po 1945 roku, red. L. Wiśniewska, Bydgoszcz 1996, s. 66–77. Zob. też uwagi na temat wiersza w: S. Barańczak, Uciekinier z Utopii. O poezji Zbigniewa Herberta, Wrocław 1994, s. 119; A. Kaliszewski, Gry Pana Cogito, Łódź 1990, s. 85–86. Ponieważ szczegółowo analizuję ten wiersz w swojej książce (zob. R. Bobryk, Koncept poezji i poety w wierszach Zbigniewa Herberta, Siedlce 2017, s. 110–116), tutaj ograniczę się przede wszystkim do omówienia kwestii związanych z zastosowaniem w nim określonych modeli poetyckich. [1]
Wiersz nawiązuje do znanego z mitologii artystycznego pojedynku Apollina z satyrem Marsjaszem. Ten ostatni znalazł wyrzucony przez Atenę flet
Utwór otwiera informacja o „właściwym pojedynku Apollona z Marsjaszem”. Oznacza to, że opis mitologiczny jest z jakichś powodów „nieprawdziwy”, zafałszowany. „Właściwym” pojedynkiem staje się w świetle wiersza moment „egzekucji” Marsjasza, chwila, w której jest obdzierany ze skóry przez Apollina. Wiersz w pewnym sensie kontynuuje motyw pojedynku, co znajduje odbicie w jego konstrukcji. Całość zbudowana jest bowiem na zasadzie przeciwstawiania sobie obu uczestników tej konfrontacji. Przy czym więcej uwagi poświęca się tu przegranemu i pozbawionemu skóry Marsjaszowi. Tytuł utworu wskazuje nie tylko dwóch równorzędnych bohaterów, ale i dwa równorzędne dla tekstu obszary tematyczne wypowiedzi. Jednym z nich jest odarty ze skóry, cierpiący Marsjasz i jego krzyk. Obszar drugi to zapis wewnętrznych przemyśleń Apollina związanych z obserwacją cierpień niedawnego przeciwnika.
Pod względem kompozycyjnym można wydzielić w utworze dwie zasadnicze części (podział ten zaznaczony został również na poziomie graficznym): część zasadniczą, zawierającą werbalną prezentację odartego ze skóry ciała satyra (według innych wersji mitu – fauna) i związanych z tym widokiem bezpośrednich reakcji Apollina, oraz zakończenie/podsumowanie (ostatnie, wydzielone graficznie strofy), w którym opisane zostały przemyślenia boga odchodzącego z miejsca kaźni, a pośrednio i uniwersalizujące opowieść uogólnienie, a także ocena obu stron. Pierwsza strofa części zasadniczej charakteryzuje okoliczności, w jakich rozgrywa się „pojedynek”, druga zaś stanowi szczegółowe wprowadzenie do wydarzeń i prezentuje sytuację krzyczącego Marsjasza. Kolejne strofy (czwarta, piąta, szósta i ósma) można odczytywać jako semantykę krzyku cierpiącego satyra. Sam krzyk opisany jest w wierszu w sposób następujący:
tylko z pozoru
głos Marsjasza
jest monotonny
i składa się z jednej samogłoski
A
w istocie
opowiada
Marsjasz
nieprzebrane bogactwo
swego ciała
To „nieprzebrane bogactwo” ciała satyra opisane (opowiedziane) zostało w kategoriach malarskiego pejzażu – poszczególne narządy konceptualizowane są jako elementy przestrzeni otwartej: „łyse góry”, „wąwozy”, „szumiące lasy”, „pagórki”, „stawy”
Warto przy tym zaznaczyć, że „pejzażowy” sposób opisu ciała satyra sprawia, że z pewnego punktu widzenia może on być łączony ze sferą natury. Zabieg ten można potraktować zatem jako swoiste dopełnienie mitologicznej charakterystyki Marsjasza, który jako satyr (faun?) zamieszkiwał leśne ostępy, a zatem właśnie obszar natury. Nie trzeba chyba dodawać, że jako opiekun Muz i sztuki jako takiej Apollin związany jest bezsprzecznie ze sferą kultury. Wierszowy opis pojedynku można zatem postrzegać jako kolejną emanację odwiecznej konfrontacji obu tych sfer
Opisy obu uczestników pojedynku różnicują się również na poziomie wersyfikacyjnym. Okazuje się bowiem, że o ile strofy odnoszące się do Marsjasza charakteryzują się pod tym względem nieomal zupełną swobodą, to powtarzający się dystych opisujący zachowanie Apollina napisany został regularnym jambicznym dziewięciozgłoskowcem hiperkatalektycznym
Wierszowy opis „właściwego pojedynku” Apollina z Marsjaszem ma charakter wielopoziomowy. Oprócz znanej z mitologii fabuły i przeniesionej na płótna lub papier (Tycjan, Agnolo Bronzino, Michelangelo Anselmi, Luca Giordano, Bartolomeo Manfredi, Antonio Tempesta, Guido Reni, Palma il Giovane, Johann Liss, Dirck Van Baburen, David Teniers II, Giulio Carpioni, Giovanni Battista Zelotti, Jusepe de Ribera, Charles Lucien Moulin, Charles André van Loo i inni) sceny obdzierania ze skóry pokonanego satyra, Herbert przenosi konfrontację również na poziom organizacji tekstu, przeciwstawiając klasyczny, formalny sposób wierszowania oraz model poezji zorientowanej na komunikowanie (pokazywanie „wnętrza”), poetycką ekspresję i bliskiej sprawom ludzkim
Apollo i Marsjasz Herberta jest przykładem celowego konfrontowania dwóch różnych form poetyckiego mówienia (z ewidentnym nastawieniem na ich identyfikację jako poetyckich właśnie). To przypadek skrajny. Znacznie częściej mamy bowiem do czynienia z sytuacją zestawiania wypowiedzi stylizowanych na wiersz z takimi, które mają być przeciwieństwem poezji (proza, mowa potoczna i tym podobne). Różnicowanie takie wiąże się przy tym nie tylko z pierwiastkiem estetycznym, ale ma również charakter wartościujący lub etyczny (w zależności od przyjmowanej przez podmiot utworu pozycji wartościowanie mowy poetyckiej mogło być albo pozytywne/aprobujące, albo negatywne).
Przykładem takiego zestawienia jest inny wiersz Herberta – Prolog (N)
Rozumie się samo przez się, że przeciwstawienie obu „postaci” i ich sposobów mówienia nie jest w Prologu celem samym w sobie. Forma wypowiedzi wiąże się tu ściśle z warstwą treściową kwestii wypowiadanych przez uczestników wierszowego „dialogu”
Zarówno Prolog, jak i Apollina i Marsjasza można potraktować jako przypadki wykorzystania mowy poetyckiej jako takiej. Intencją poety było tu albo skonfrontowanie dwóch sposobów mówienia (poetyckiego i niepoetyckiego w Prologu), albo dwóch wyraźnie różniących się rodzajów wierszowania (Apollo i Marsjasz). Uogólniając, moglibyśmy powiedzieć, że za każdym razem chodzi o konfrontację dwóch estetyk. Należy jednak zaznaczyć, że identyfikowanie jakiejś wypowiedzi poetyckiej jako zamierzonego wykorzystania (naśladowania?) formy poetyckiej i obliczonego na rozpoznanie przez odbiorcę tej formy jako właśnie poetyckiej uprawnione jest jedynie w przypadku, kiedy wypowiedź taka stanowi tylko fragment większej całości. Rzecz w tym, że rozpoznanie pewnej partii tekstu jako „mowy poetyckiej” wymaga obecności w takim tekście także jakiejś „mowy niepoetyckiej”, która będzie stanowiła przeciwwagę dla wierszowości.
Literatura:
Balbus S., Między stylami, Kraków 1996.
Barańczak S., Uciekinier z Utopii. O poezji Zbigniewa Herberta, Wrocław 1994.
Bobryk R., Dialog, ale czy rozmowa? „Prolog” Zbigniewa Herberta [w:] Kultura tworzona w dialogu cywilizacji Europy, t. III, red. L. Rożek i S. Jabłoński, Częstochowa 2003.
Bobryk R., „Pan od przyrody” i „Łobuzy od historii”. „Natura” wobec „kultury/cywilizacji” w poezji Zbigniewa Herberta [w:] Język – natura – cywilizacja, red. E. Laskowska, B. Morzyńska-Wrzosek, W. Czechowski, Bydgoszcz 2012.
Bobryk R., Koncept poezji i poety w wierszach Zbigniewa Herberta, Siedlce 2017.
Całbecki M., Cierpienia Pana Cogito. Szkic o dwóch wierszach Zbigniewa Herberta,„Topos. Dwumiesięcznik Literacki” 2008, nr 6 (103).
Cieński A., Interpretacja utworów Zbigniewa Herberta, Wrocław 2012.
Graves R., Mity greckie, tłum. H. Krzeczkowski, wstęp A. Krawczuk, Warszawa 1992.
Холл Д. [JamesHall], Словарь сюжетов и символов в искусстве,перевод с английского и вступительная статья А. Майкапара, Moskwa 1996.
Inglot M., „A Dorio ad Phrygium” Norwida i „apollińskie” wiersze Herberta. Paralele [w:] Bór nici. Wątki klasyczne i romantyczne w twórczości Zbigniewa Herberta, Kraków 2011.
Kaliszewski A., Gry Pana Cogito, Łódź 1990.
Kamieńska A., Okrucieństwo mitu [w:] tejże, Od Leśmiana. Najpiękniejsze wiersze polskie. Warszawa 2000.
Karwatka A., Więzień powinności. „Prolog” z tomu „Napis” [w:] Gąszcz srebrnych liści. Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta,red. J.M. Ruszar, Kraków 2015.
Kram J., Dzieła plastyczne – inspiracje w poezji współczesnej (Herbert–Grochowiak–Szymborska), „Polonistyka” 1986, nr 3.
Kulawik A., Poetyka: wstęp do teorii dzieła literackiego, Kraków 1997.
Makowiecka M., Pawłowski M., Nowa matura – język polski. Poezja: interpretacje, Warszawa 2006.
Мифынародовмира. Энциклопедия, том 2: К – Я, гл. ред. С.А. Токарев, Moskwa1988.
Mikołajczak M., Od Orfeusza do Arijona. Pieśń i muzyka w świecie poetyckim Zbigniewa Herberta, „Pamiętnik Literacki” 2002, z. 2.
Mikołajczak M., Pomiędzy końcem i Apokalipsą. O wyobraźni poetyckiej Zbigniewa Herberta, Wrocław 2007.
Mikołajczak M., Światy z marzenia. Echa romantyczne w poezji Zbigniewa Herberta, Zielona Góra–Kraków 2013.
Mikołajczak M., „W cieniu heksametru”. Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta, Zielona Góra 2004.
Opacka-Walasek D., „... pozostać wiernym niepewnej jasności”. Wybrane problemy poezji Zbigniewa Herberta, Katowice 1996.
Opacka-Walasek D., Czytając Herberta, Katowice 2001.
Przybylski R., Między cierpieniem a formą [w:] Poznawanie Herberta, wyb., wstęp A. Franaszek, red. M. Rola, Kraków 1998.
Siemaszko P., Sztuka i przemoc. Refleksje i dygresje wokół paru utworów poetyckich Zbigniewa Herberta [w:] Między nami a światłem. Bóg i świat w twórczości Zbigniewa Herberta, red. G. Halkiewicz-Sojak, J.M. Ruszar i R. Sioma, Toruń–Kraków 2012.
Sioma R., „Apollo i Marsjasz” Zbigniewa Herberta [w:] Stare i nowe w literaturze najnowszej. Z problemów literatury polskiej po 1945 roku,red. L. Wiśniewska, Bydgoszcz 1996.
Stoff A., Herbert: Jak nas kuszono? Dwie interpretacje, Toruń 2008.