Zmarł Paweł Huelle
Zmarł Paweł Huelle, znakomity prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i poeta. Miał 66 lat.
Paweł Huelle był pisarzem związanym z Gdańskiem. To temu miastu i jego okolicom poświęcał większość swoich dzieł. Obok Stefana Chwina był najważniejszym twórcą tzw. szkoły gdańskiej we współczesnej polskiej prozie.
Nec temere, nec timide – bez zuchwałości, ale i bez lęku. Stara dewiza miasta Gdańska pasuje, jak mało która z lapidarnych sentencji, do sylwetki Pawła Huelle. Gdzieś indziej, na głębinach i mieliznach morza polskiej literatury tuziny żeglarzy toczą nieustanną walkę z wichrem epoki. Gdy jedni ochoczo łapią bryzę w żagle, inni, wzorem doświadczonych surfingowców, usiłują płynąć pod wiatr. Jeszcze inni toną, zanim na dobre odbiją od nabrzeża. Z Pawłem Huelle jest inaczej. On nie ogląda się na boki, nie wypatruje z obawą ciemnych obłoków na horyzoncie. Jego okręt wypłynął już z Zatoki Puckiej i pod rozwiniętymi żaglami przemierza szerokie wody akwenu. Pruje fale równo i bez pośpiechu, za to z apollińskim spokojem, przynależnym jednostkom o wysokiej klasie i dużej wyporności
‒ tak o Pawle Huelle pisał na naszych łamach Jacek Borkowicz.
Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku, z którym był nieprzerwanie związany. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Zaangażowany następnie w działalność związaną z NSZZ „Solidarność”, był m.in. członkiem redakcji „Głosu Wolnego”, a po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi.
Rozgłos w kraju i za granicą zdobył debiutancką powieścią Weiser Dawidek (1987), którą uhonorowano Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Ostatnia książka Pawła Huellego, zbiór opowiadań Talita, ukazała się w 2020 roku.
Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, poza Paszportem „Polityki” i Nagrodą Kościelskich, otrzymał także m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (w 2007 i 2022 roku) i Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej w 2021 roku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.