Nowy Napis Co Tydzień #193 / #193 Przedwiośnie pełne poezji
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki!
W najnowszym numerze tygodnika przeganiamy zimę poetyckim orężem. Na początek polecamy wywiad Ireneusza Staronia z Romanem Honetem o jego nowej książce poetyckiej Żal, może on – na zachętę publikujemy również kilka wierszy z tego tomu. To niejedyna rozmowa poetycka, którą chcemy polecić w tym tygodniu. Równie serdecznie zachęcamy do wysłuchania audycji „Dobre Książki” Radia Kraków, w której Jolanta Drużyńska gości dr. hab. Józefa Marię Ruszara. Dyrektor Instytutu Literatury opowiada o założeniach Biblioteki Krytyki Literackiej oraz o swojej najnowszej publikacji w ramach tego cyklu pod tytułem Na ziemi i w niebie. Szkice o ziemskiej i niebieskiej ojczyźnie Jana Polkowskiego.
Zanim przejdziemy dalej polecamy zatrzymać się na chwilę, aby w spokoju obejrzeć nagranie wspaniałego koncertu fortepianowego Ilarii Szewczuk-Sznajder, który odbył się 1 marca w Salonie Literackim Instytutu Literatury w Krakowie, uświetniając otwarcie XX Warsztatów Herbertowskich „Roman Ingarden i literatura. Kontynuacje – Inspiracje – Transakcje”.
W dziale recenzji poetyckich nowości również nie brakuje. Andrzej Juchniewicz pisze o tomie Momenty pióra Urszuli Kozioł. Bartosz Suwiński przygląda się Mieście z indu Krystyny Dąbrowskiej. Halina Surowiec zajmuje się Dziecięcymi zabawami Justyny Chłap-Nowakowej. Konrad Ludwicki pochyla się nad Sajlent disko Sławomira Domańskiego, a Jarosław Petrowicz recenzuje balkon Krystyny Lenkowskiej. Rodzynkiem w postaci recenzji utworu prozatorskiego jest tekst Anny Mochalskiej o przystanku kosmos Tomasza Dalasińskiego.
Miłośników prozy zachęcamy również do zapoznania się z książką Doroty Heck Epiphanies of Beauty. The Works of Wojciech Wencel wydaną przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. A także do obejrzenia nagrania, na którym Tomasz Figiel odczytuje fragment swojej wyróżnionej w konkursie „Pokolenie Solidarności” powieści Droga do wyzwolenia.
Przy okazji zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w spotkaniu ze zwyciężczynią innego konkursu literackiego organizowanego przez Instytut Literatury. 11 marca w siedzibie Projektu Fifna w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Justyną Hakus – autorką książki Grisaille o zwykłym osiedlu, za którą otrzymała nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” 2022 w kategorii epika.
Ponadto w tym tygodniu Roman Bobryk w cyklu „Polecajki” rekomenduje nowy tom Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Ciało wiersza. W tym numerze prezentujemy także liryki Elżbiety Olszewskiej-Schilling, które zasiliły czytelnię portalu w ramach programu „Tarczy dla literatów”.
Ufamy, że tygodnik spełni Państwa oczekiwania oraz rozbudzi apetyt czytelniczy!
Redakcja NNCT!