02.03.2023

Nowy Napis Co Tydzień #192 / Czekając na wiosnę

Drodzy Czytelnicy,

w oczekiwaniu na powoli zbliżającą się wiosnę mamy dla Was rozgrzewającą dawkę literackich nowości. Zapraszamy do zapoznania się z zawartością pierwszego marcowego numeru naszego tygodnika – zapewniamy, że jest w czym wybierać.

Skoro mowa o wiośnie, to wielbicieli literatury polskiej i twórczości Brunona Schulza z pewnością ucieszy fakt, że w aktualnym numerze znalazły się dwa szkice poświęcone temu wybitnemu prozaikowi – fragmenty eseju Konrada Ludwickiego oraz urywek z książki Do zobaczenia w piekleautorstwa Wojciecha Pestki. Wśród szkiców znajdziecie także obficie opatrzony ilustracjami tekst Pawła Chmielewskiego traktujący o osiemnastowiecznym rysowniku i malarzu, Danielu Chodowieckim. To nie wszystko: w swoim eseju Bartosz Małczyński przybliża twórczość i sylwetkę Roberta Walsera.

Oprócz dłuższych tekstów w numerze jak zwykle znalazło się miejsce dla recenzji. Na nagraniu z cyklu „Polecjaki” Patryk Kosenda omawia powieść kryminalną Mariusza Sambora I wszyscy go opuścili, zaś Adrian Skoczyński zrecenzował polskie wydanie konfucjańskiej księgi Da Xue – Najwyższa nauka. Zhong Yong – Powszednia praktyka drogi środka. Ostatnią rekomendację przygotował Wojciech Chmielewski, który przyjrzał się Żywotowi Rancégo François-René Chateaubrianda.

Ponadto polecamy Waszej uwadze tygodnikową prozę: Grzegorz Reiwer, laureat III miejsca w konkursie „Snuj Story”, jest autorem opowiadania Podróżnik do wynajęcia, Jerzy B. Sprawka zaproponował tekst Na szlaku, a opowiadanie Morderca to utwór autorstwa Macieja Masewicza. To nie koniec: wyróżniony w konkursie „Pokolenie Solidarności” Marcin Pieczyrak odczytuje na nagraniu fragment swojej powieści Łukasz, a mógł być kto inny: książka wyjścia. W NNCT nie mogło zabraknąć liryki – tym razem w ramach programu „Tarcza dla literatów” w naszej Czytelni pojawiły się wiersze Sylwestra Seweryna Kołodziejczyka.

Jeśli chodzi o wydarzenia, to w nowym numerze znajdziecie reportaż z 35. edycji konferencji „Europa Karpat”, a w nim nagranie z wystąpienia dr. Pawła Nowakowskiego. Mamy także przyjemność poinformować, że dziś (02.03.2023) w podkrakowskich Dobczycach w ramach XX Warsztatów Herbertowskich rozpoczęła się konferencja naukowa „Roman Ingarden i literatura. Kontynuacje – Inspiracje – Transakcje”. Zapraszamy także na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim poświęcone jego najnowszej książce Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza – odbędzie się ono 03.03.2023 o godz. 18.30 w warszawskiej kawiarni Agere Contra.

Tradycyjnie zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną Kanonu Polskiego – na pytania z krytycznoliterackiej ankiety odpowiedziała Jolanta Dudek.

Życzymy jak najlepszych wrażeń czytelniczych!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Czekając na wiosnę, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 192

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...