Nowy Napis Co Tydzień #207 / Blisko i daleko
Drodzy Czytelnicy!
Przynosimy wraz z najnowszym numerem naszego tygodnika zaproszenie na kilka literackich wędrówek – tych dalekich i tych nieco bliższych.
Oto pierwsze propozycje: Anna Mochalska zdaje na naszych łamach raport z kosmicznej podróży poetyckiej, w którą zabrał ją tom komandor rattus Anny Matysiak. Jakub Rawski w wideorecenzji poleca futurystyczny tom Ocalałe 2030 Jana Rojewskiego, a także pisze o Paranoia Bebop Agaty Puwalskiej. Zainteresowanym raczej rejonami bliższymi geograficznie i czasowo, polecamy chociażby tekst Macieja Milacha poświęcony Kolekcjonerowi śniegu – powieści czeskiego autora, Jana Štiftera – czy omówienie tomu poezji pochodzącej z Serbii Radmili Petrović: Moja mama wie, co się wyprawia w miastach, pióra Magdaleny Okraski. Dalej, Paweł Chmielewski recenzuje Powieści realistycznej życie po życiu, czyli poświęconą współczesnym serialom książkę Wydawnictwa Katedra.
Przybliżamy w tym tygodniu poezję Michała Murowanieckiego, którego pięć nowych wierszy publikujemy wraz z interpretacyjnym szkicem Adama Leszkiewicza. Jak pisze krytyk:
Wiersz Murowanieckiego, w którym wydarzenie właśnie dlatego, że staje się niemożliwe z perspektywy czytelniczej do zrekonstruowania, wywołuje wrażenie dotykania raczej idei niż przedmiotu; wywołuje efekt niesamowitości, egzystencjalnego niepokoju.
Wreszcie, polecamy także wiersze Piotra Groblińskiego, których więcej znajdą Państwo również w naszej Czytelni. Trafiło tam również kolejne opowiadanie wyróżnione w konkursie Uchodźcy i My – w tym tygodniu jest to Moja niekończąca się opowieść. Szok autorstwa Magdaleny Marii Drogomireckiej-Kopczyńskiej.
Na koniec, przypominamy o naborach do nowych konkursów: Podaj Frazę i Snuj Story czekają na twórców (odpowiednio) poezji i prozy.
Życzymy owocnych lektur i do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNNT