08.06.2023

Nowy Napis Co Tydzień #206 / W literackim ukropie

Drodzy Czytelnicy!

Lato i sezon wakacyjny zbliżają się wielkimi krokami, ale nasz tygodnik nie zwalnia tempa, nawet pomimo święta Bożego Ciała i wydłużonego weekendu. W aktualnym numerze przeczytacie nie tylko o twórczości wybitnych twórców (Miłosz, Pessoa, Ernaux, Mackiewicz...), ale także o literaturze najnowszej i mniej (u)znanej. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w najnowszym wydaniu.

Wśród recenzji znajdziecie tekst Mateusza Górniaka, który bardzo krytycznie ocenił książkę Najskrytsza pamięć ludzi autorstwa laureata nagrody Goncourtów Mohameda Mbougara Sarra, a także refleksje Andrzeja Juchniewicza po lekturze Ha-Ga. Obrazków z życia, poświęconych artystce Annie Gosławskiej i napisanych przez Agatę Napiórską. Jakub Rawski zrecenzował Bliskich pióra zeszłorocznej noblistki, Annie Ernaux, zaś Adam Fitas wziął na tapet Listy do i od różnych osób Józefa Mackiewicza i jego żony, Barbary Toporskiej. Omówienia zamyka kolejna odsłona „Poczty poetyckiej” Romana Honeta oraz najnowsza polecajka, w której Dorota Heck rekomenduje Misia Kolabo Piotra Kokocińskiego.

Najnowsze wydanie tygodnika zawiera także szkice – Konrad Ludwicki poświęcił swój tekst życiu i twórczości wybitnego Portugalczyka, Fernanda Pessoi, a Maciej D. Woźniak tradycyjnie przyjrzał się filmowej adaptacji klasyki polskiej literatury, tym razem Dolinie Issy Tadeusza Konwickiego na podstawie powieści Czesława Miłosza. Wreszcie Monika Brągiel stara się odpowiedzieć na pytania zawarte w „Otrębach” Adriana Sinkowskiego.

Polecamy Waszej uwadze twórczość literacką, a konkretnie opowiadanie Macieja Masewicza, prozę Zbigniewa Fronczka, Marii Jolanty Piaseckiej oraz wiersz Adriana Sinkowskiego, który ukazał się w 16. numerze kwartalnika „Nowy Napis”. Ponadto w naszej Czytelni pojawiło się kolejne opowiadanie wyróżnione w konkursie „Uchodźcy i my” – jego autorem jest Henryk Kalata.

Serdecznie zapraszamy nawystawę „Grafika lwowska. Miasto – ludzie – wydarzenia. Pamięci Janusza Wasylkowskiego (1933–2020)”, która odbędzie się 11 czerwca 2023 o godz. 17.00 w Galerii Oficyna w Lubaczowie.

Życzymy zaczytanego długiego weekendu i przyjemnej lektury!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, W literackim ukropie, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 206

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...