Nowy Napis Co Tydzień #255 / Ulotność czasu
Drodzy Czytelnicy!
Powoli zbliża się koniec maja. Nasz Tygodnik wyjątkowo bogaty w treści, jak zwykle poleca się lekturze.
W najnowszym tygodniku publikujemy kolejne utwory z cyklu (Nie) znani Polacy, (nie) znane historie. Marta Dzido i Piotr Śliwowski stworzyli film o postaci fotografa Solidarności, Erazma Ciołka. Tadeusz Dąbrowski w podkaście Nazwisko mówi samo za siebie zaprosił do rozmowy Wojciecha Kassa. Ireneusz Dańko wraz ze swoimi gośćmi przybliży postać Wincentego Witosa, jego rozmówcami zostali eksperci na ten temat, czyli Janusz Skicki, Jan Hebda oraz prawnuk Witosa Marek Steindel. Seria (Nie) znani Polacy, (nie) znane historie to nie tylko filmy czy podkasty, ale również reportaże literackie. Zapraszamy do lektury tekstu Pawła Chojnackiego Harmonia biegunów. Kartki z survivalu liszeńców w „Polsce Ludowej”.
Tomasz Chlewiński zrecenzował zbiór opowiadań Sylwii Chutnik Dintojra. W tekście Filipa Matwiejczuka czytelnicy będą mieli okazję sprawdzić, czy książka Jona Fosse Białość w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej jest aż tak szorstka w odbiorze, jak twierdzą niektórzy komentujący w Internecie. Krzysztof Sokołowoski poszukuje kulturowych tożsamości takich postaci jak Batman czy Wiedźmin w książce Michała Chudolińskiego Mroczny Rycerz z Gotham. Szkice z kultury popularnej. Dariusz Żółtkowski zrecenzował książkę Serhija Żadana W mieście wojna, będącą zapisem pierwszego roku wojny w Ukrainie.
Zapraszamy do pobrania pliku PDF z książką wydaną w ramach serii Biblioteka Krytyki Literackiej Osobowość i poetyka. Szkice o literaturze polskiej XX wieku. Tom 2 Wiesława Pawła Szymańskiego.
Publikujemy również wiersze Wojciecha Kassa oraz Adama Leszkiewicza zamieszczone w 21. numerze kwartalnika Nowy Napis. Polecamy do lektury szkice Arkadiusza Sylwestra Mastalskiego, Jakuba Rawskiego oraz Wojciecha Kaliszewskiego o twórcach związanych z formacją Brulionu.
W wideopolecajce Michał Januszkiewicz rekomenduje zbiór opowiadań Eszter Sátori Krzysztofa Ćwiklińskiego.
Polecamy również uwadze rozmowę dr. Ireneusza Staronia oraz Adama Leszkiewicza z dr. hab. Józefem Marią Ruszarem o ekfrazach w twórczości Zbigniewa Herberta.
Jak zawsze, życzymy owocnej i przyjemnej lektury. Do zobaczenia za tydzień!