Nowy Napis Co Tydzień #254 / Historie (z) literatury
Drodzy Czytelnicy!
Nasi autorzy i redaktorzy zadbali o to, aby najnowszy numer „Nowego Napisu Co Tydzień” był naprawdę obfity i różnorodny. Cofniemy się w nim do przeszłości, aby z krytycznego dystansu i z naukową ciekawością spojrzeć na takie zjawiska literatury polskiej, jak formacja „brulionu”, literatura emigracyjna czy fenomen Marka Hłaski. Oczywiście jak zwykle nie zabraknie także omówień literackich nowości.
W dziale recenzji znajdziecie tekst Wojciecha Chmielewskiego, który spisał swoje wrażenia po lekturze zbioru opowiadań Idzie tu wielki chłopak Grzegorza Bogdała, a także refleksje Tomasza Chlewińskiego na temat nowej powieści Huberta Klimko-Dobrzanieckieo Fisharmonia. Snówpowiązałka. Błażej Szymankiewicz zrecenzował reportaż Zmieszam z węglem twoją krew autorstwa Ołeksandra Mycheda, a Krzysztof Sokołowski ocenił film Fantastyczny Matt Parey poświęcony zasłużonemu dla polskiej fantastyki Maciejowi Parowskiemu. Ponadto w wideopolecajce Roman Bobryk przybliża zawartość tomiku poezji Kamili Janiak zatytułowanego Miłość.
Zapraszamy do lektury szkiców i esejów: teksty Adriana Glenia i Aleksandry Polewczyk traktujące o pokoleniu „brulionu” pochodzą z 21. numeru kwartalnika „Nowy Napis”, podobnie jak szkic Katarzyny Ciemiery poświęcony twórczości Miłosza Biedrzyckiego. W aktualnym numerze zamieszczamy także studium Ludmyły Berbeneć, w którym autorka pochyla się nad kwestią muzyczności w twórczości Doroty Masłowskiej, oraz tekst Pawła Chojnackiego, przybliżający postać emigracyjnego pisarza Romana Orwida-Bulicza. To nie koniec: serdecznie polecamy również reportaż o Marku Hłasce, który powstał w ramach cyklu (Nie) znani Polacy, (nie) znane historie – jego autorką jest Katarzyna Kachel.
Bieżący numer obfituje także w poezję: znajdziecie w nim zestawy wierszy Wojciecha Wencla i Miłosza Biedrzyckiego. Publikujemy również wywiad z cyklu Nazwisko mówi samo za siebie – rozmówcą Tadeusza Dąbrowskiego jest tym razem Krzysztof Kuczkowski. Do odsłuchu tradycyjnie poleca się najnowsza odsłona podcastu Nowy Gramofon, a na koniec informujemy, że dostępna do pobrania jest już kolejna darmowa publikacja Instytutu Literatury: tym razem jest to książka Wiesława Pawła Szymańskiego Osobowość i poetyka. Szkice o literaturze polskiej XX wieku.
Życzymy wielu przyjemnych literackich wrażeń i emocji. Do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNCT