Nowy Napis Co Tydzień #256 / Nowe początki
Drodzy Czytelnicy!
Pożegnania stwarzają okazję do zbyt długich, pełnych epitetów i metafor przemówień bądź do krótkich i oschłych oświadczeń, budzących konsternację wśród swoich odbiorców.
Redakcja tygodnika Nowy Napis pragnie podziękować Drogim Czytelnikom za obecność
i śledzenie kolejnych odsłon naszego portalu. Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu inspirujących doświadczeń.
Mamy nadzieję, że już niedługo powrócimy do Państwa w nowej, jeszcze bogatszej i ciekawszej formule.
Zapraszamy do lektury ostatniego w tym miesiącu tygodnika.
Konrad Ludwicki w recenzji książki kard. Gerhard Müllera Cud nieśmiertelności. Co będzie po życiu ziemskim? szuka odpowiedzi na pytania o sens egzystencji człowieka. Maciej D. Woźniak poleca dziennik pandemiczny Marty Zelwan Niemiejsce. W tekście Tomasza Chlewińskiego, autor ocenia zamysł Marcina Wicha w Gościnnych występach. Kawałkach oprojektowaniu, by opowiadać o dizajnie za pomocą antologii swoich własnych tekstów.
Zapraszamy do pobrania pliku PDF z książką wydaną w ramach serii Biblioteka Krytyki Literackiej Niezależność i powinność. Szkice krytycznoliterackie Tomasza Burka.
Publikujemy również wiersze Krzysztofa Koehlera oraz Pauliny Subocz-Białek zamieszczone w 21. numerze kwartalnika Nowy Napis. Idealnym uzupełnieniem podczas lektury wierszy Krzysztofa Koehlera będzie szkic Ireneusza Staronia Wiersze żyją i są radością. Nieudana pielgrzymka Krzysztofa Koehlera a poetyka nowej nieufności formacji „brulionu”.
Z cyklu (Nie) znani Polacy, (nie) znane historie zapraszamy do lektury szkicu Jakuba Rawskiego
o poecie Stanisławie Grochowiaku oraz reportażu Wiesława Romanowskiego o podróżach Wiktora Szostało. Tadeusz Dąbrowski w podkaście Nazwisko mówi samo za siebie zaprosił do rozmowy Wojciecha Jarosława Ławskiego.
Polecamy do lektury szkice Katarzyny Wójcik o prowokującej postaci pisarza i dramaturga Thomasa Bernharda oraz Pauliny Subocz-Białek o Piotre Sommerze, Wiesławie Myśliwskim i Janie Jakubie Kolskim.
W wideopolecajce Filip Matwiejczuk rekomenduje książkę Wydatki Łukasza Zawady.
Polecamy również uwadze rozmowę dr. Ireneusza Staronia oraz Adama Leszkiewicza z dr. hab. Józefem Marią Ruszarem o podróżach Zbigniewa Herberta.
Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Nowy Gramofon.
Jak zawsze, życzymy owocnej i przyjemnej lektury!